Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 12:09
 
Avrupa Şampiyonası’nda Erzurumlu Gururumuz
SPOR Haberi
Avrupa Şampiyonası’nda  Erzurumlu Gururumuz

Erzurumsonhaber / Erzurum -    Erzurum Özel Bilge Koleji 10. Sınıf öğrencilerinden başarılı sporcu Emir Akal “Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası’nda boy gösterecek.

 

Şampiyona 22 Şubatta  Başladı

     Hırvatistan’ın Porce kentinde 22 Şubat-2 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek “Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası” başladı. Kılıç, flöre ve epe branşlarında toplam 35 sporcu Türkiye’yi temsil edecek. Sporcularımızın hedefi yıllardır olduğu gibi yine madalya ile geri dönmek.

Milli sporcularımız Hırvatistan’da ay yıldızlı formayı terletecek. 42 ülkeden bin civarında sporcunun boy göstereceği şampiyonada toplam 35 milli sporcu yarışacak.

 

Erzurum’dan Avrupa Şampiyonası’na

      Milli sporcularımızdan biri de epe kategorisinde yarışacak olan Özel Bilge Koleji 10. Sınıf öğrencisi Emir Akal sporu yaklaşık 5 senedir eskrim sporuyla ilgileniyor. Şampiyonayla ilgili duygu ve düşünlerini ifade eden babası Mustafa Akal “Emir çocukluğundan beri eskrim sporuna ilgili. Aşağı yukarı 5 senedir bu sporu profesyonel olarak yapmakta. Biz ailesi olarak Emir’in her zaman destekçisi olduk ve olmaya devam edeceğiz. Onunla gurur duyuyorum.” ifadesini kullandı.

 

Bu Akal’ın İlk Başarısı Değil

   Avrupa Şampiyonası’na katılmak Emir ‘in İlk başarısı değil. 2018 yılında Nevşehir’de düzenlenen Türkiye Okullar arası Yıldızlar kategorisinde eskrim epe branşında Türkiye birincisi olarak altın madalyanın sahibi olmuştu.

   Geçtiğimiz yıl ise Konya’da düzenlenen Gençler ve Büyükler Eskrim Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye üçüncüsü olarak bronz madalyanın sahibi olmuştu. Yine Emir’in Erzurum ili genelinde düzenlenen turnuvalarda şampiyonlukları bulunuyor.

    Görüşlerini aldığımız Emir Akal “Çok mutlu ve heyecanlıyım. Avrupa Şampiyonası bir mecrada okulumu, Erzurum’u Türkiye’yi temsil etme fırsatı buldum. Elimden gelenin en iyisini yapacağım. Desteklerini benden hiçbir zaman esirgemeyen aileme ve okulum Özel Bilge Kolejine teşekkürü bir borç biliyorum.” açıklamasında bulundu.

 

Köklü Okulun Örnek Öğrencisi

    Emir’in bu başarısında yıllardır eğitim gördüğü okul olan Özel Bilge Kolejinin de katkısı büyük. Erzurum eğitiminde yıllardır söz sahibi olan, akademik başarılarının yanı sıra sporcu yetiştirme kimliğiyle de ön plana çıkan Özel Bilge Kolejinin Kurucu Müdürü Abdullah Samancı görüşlerini dile getirdi “Emir akademik olarak da oldukça başarılı bir öğrenci. Okul olarak Emir’e olan desteğimiz sonsuz. Eminim ki öğrencimiz, Hırvatistan‘dan madalya ile dönecektir. Okul olarak onunla gurur duyuyoruz. Emir nezdinde spora gönül veren bütün öğrencilerimizin yanındayız.” ifadesini kullandı.

Başarı Tek Başına Gelmez,

    Özel Bilge Koleji Kurucu Müdürü Abdullah Samancı Emir Akal’ın başarısının mimarlarından olan antrenörleri Mehmet Ali Dayanç ve Nevzat Dumanoğlu’na da teşekkürlerini iletti.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avrupa, Şampiyonası’nda, , Erzurumlu, Gururumuz,
Yorumlar
Haber Yazılımı