Haber Detayı
16 Kasım 2017 - Perşembe 11:54
 
Aydemir sağlıkta Erzurum beklentilerini paylaştı
Aydemir sağlıkta Erzurum beklentilerini paylaştı
SİYASET Haberi
Aydemir sağlıkta Erzurum beklentilerini paylaştı

Erzurum Son Haber / Erzurum -  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığı 2018 yılı Bütçesi görüşmelerinde konuşan AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurum’un beklentilerini dile getirdi. Aydemir, Erzurum’da Termal Sağlık Merkezi, Sporcu Sağlığı Merkezi, Sağlık Müzesi, Alternatif Tıp Araştırma Merkezi kurulması ile Erzurum’un sağlık alanındaki ulusal veya uluslararası çaptaki kongrelere ev sahipliği yapmasını önerdi. 


MİLLETVEKİLİ AYDEMİR’DEN TERMAL SAĞLIK MERKEZİ TALEBİ


Erzurum’un Sağlık Şehri diye ünlendiğini vurgulayan Milletvekili Aydemir, ‘Malum, Erzurum Doğu Anadolu’da bir sağlık kenti durumuna geldi elhamdülillah, bu hâle getirenlere müteşekkiriz. Yurt dışından, Ön Asya ve Orta Doğu ülkelerinden yüzlerce insan sağlık hizmetleri için Erzurum’a geliyorlar. Bizim bu alanda kendi insanımıza ve sağlık için gelecek yabancılara sunabileceğimiz bir potansiyelimiz var, bununla iftihar ediyoruz. Erzurum’da bir termal kaynağı hakikati var. Bu değerin hem sağlık sektöründe hizmette ifadesi hem de ekonomik babda katma değer üretir hâle gelmesi için bölgeye de hizmet verecek kapasitede Termal Sağlık Merkezi kurulmasını öneriyoruz ve bekliyoruz. 2023 Termal Turizm Master Planı’nda yer alan bu değerin öncelikli olarak hayata geçirilmesini talep ediyoruz. ‘ dedi.


MİLLETVEKİLİ AYDEMİR’DEN SPORCU SAĞLIĞI MERKEZİ ÖNERİSİ


‘Bir başka beklentimiz, Erzurum’da sporcu sağlığı merkezi kurulmasıdır’ diyen Milletvekili Aydemir, ‘ Doğu Anadolu Bölgesi’nde henüz tesis edilmemiş olan bu merkezin Erzurum’da gerçekleştirilmesi, sağlıkta spor turizminin de güçlenmesine katkı sağlayacak ve kış sporları için dünya çapında dünya çapında tesisler barındıran ilimiz, aynı zamanda bu sahada sağlık hizmeti veren merkezî bir il olacaktır. ‘ ifadesini kullandı.


AYDEMİR: ULUSAL VE ULUSLARARASI SAĞLIK KONGRELERİ ERZURUM’DA YAPILMALI


Erzurum’un barındırdığı kongre turizmi tesisleri, kış turizmi konaklama tesisleriyle uluslararası çapta bilimsel kongrelere ev sahibi yapacak konum ve durumda olduğunu vurgulayan Milletvekili Aydemir, ‘Kongre turizmi için tesis zengini durumunda bulunan Erzurum’un sağlık alanındaki ulusal veya uluslararası çaptaki kongrelere ev sahipliği yapmasını da talep ediyoruz. Özellikle, yaz aylarında kış turizm ve sporu için hayata geçirilmiş, çağın gerekleriyle donatılmış modern konaklama ve kongre alanları atıl kalmaktadır. Böylesi bir yaklaşım hem bölgemizin hem de ilimizin sağlık alanındaki cazibesini artıracak, göç olgusunun hâlâ hareketli olduğu bölgede istihdamı da sağlayacak bir alan meydana getirecektir. ‘dedi.


AYDEMİR’DEN ERZURUM’DA ALTERNATİF TIP ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULMASI ÖNERİSİ


Erzurum için bir başka beklentinin de alternatif tıbba yönelik olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, ‘Erzurum şifalı bitkileriyle ünlenen, bu bakımdan Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde de adı vurgulanan bir şehirdir. Bu bitkilerin alternatif tıpta kullanılabilmesi için değerlendirme ve araştırma birimlerine, onların sağlık ekonomisine kazandıracak tesislere ve şifalı bitkilerle sağlık hizmeti verilecek şifahanelere ihtiyaç vardır. Bu konunun dikkate alınmasını özellikle istirham ediyorum ve bu noktada bir parantez açıyorum. Bu ara bu aktarlar ile eczacılar arasında bir tartışma mevzu yaşanıyor. Özellikle bu alternatif tıbbı ifade eden ilaç sektörüyle ilintili aktarlardan çok sayıda telefon oluyoruz. Bir haksızlık vuku bulacak endişesi var. Buna özellikle dikkatinizi teksif etmenizi burada dile getiriyorum, istirham ediyorum. ‘ diye konuştu.


AYDEMİR’DEN SAĞLIK MÜZESİ TALEBİ


Erzurum’un sağlık alanında önemli ve tarihi değerleri barındırdığına işaret eden Milletvekili Aydemir ilde Sağlık Müzesi kurulmasını teklif etti. Aydemir, ‘Şehir hastanesi, üniversite araştırma hastanesi, ilçe devlet hastaneleriyle bir sağlık şehri olan ve yurt dışından gelenlere de hizmetin verildiği Erzurum’da gerek ülke ve gerekse bölgenin sağlık alanındaki geçmişini ve bugününü ortaya koyan, üniversitemizin sağlık alanındaki tarihî projelerinin de sergileneceği, sağlık politikalarımıza yön veren hekim ve siyasilerin de tanıtılacağı bir sağlık müzesinin Erzurum’da kurulmasını son olarak not düşüyorum. ‘dedi.


BAKAN DEMİRCAN’A ÖVGÜ


Konuşmasının son bölümünde Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a övgülerini dile getiren Milletvekili Aydemir, ‘Tabii, burada bilmeyenler vardır, Sağlık Bakanlığında şu anda vazife yapan Bakanımız çok değerli bir isim, o da Erzurum’dan yetişmiş, Erzurum Atatürk Üniversitesi mezunu. Bu yönüyle de iftihar ediyoruz. Dolayısıyla, Recep Akdağ Bey gitti ama ayniyle vaki, orada vazife devam ediyor, Allah ondan razı olsun. Bütçemiz de bereketli olsun inşallah. ‘ övgüsüne yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydemir, sağlıkta, Erzurum, beklentilerini, paylaştı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı