Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 12:40
 
Batmanlı Ahmet Çınar Sağlığına kavuşmak için destek bekliyor
BÖLGE Haberi
Batmanlı Ahmet Çınar Sağlığına kavuşmak için destek bekliyor

Erzurumsonhaber / Erzurum - Batmanlı Matematik Öğretmeni İhsan Abay ve Fatma Abay çiftinin çocukları NCL beyin küçülmesi hastalığına yakalandılar. Türkiye’de sadece 70 kişide olan hastalığın tedavisi için Batman Valiliği harekete geçti. 11 yaşındaki Emircan Abay’ın tedavisine geç kalınırken, tüm Türkiye Ahmet Çınar için el ele verdi ve destek kampanyalarına girişti. Ancak henüz tedavi için istenen rakama ulaşılmadı.

 

 Batman Turgut Özal Anadolu Lisesi’nde Matematik Öğretmeni İhsan Abay ve Fatma Abay çiftinin çocukları NCL (Nöronal Ceroid Lipfouscinosis) beyin küçülmesi hastalığına yakalandılar. Türkiye’de sadece 70 kişide olan hastalığın tedavisi için Batman Valisi Hulusi Şahin geçen günlerde komisyon kurup 10 bin TL bağışlayarak harekete geçti. 11 yaşındaki Emircan Abay’ın tedavisine geç kalınırken, tüm Türkiye 3 yaşındaki Ahmet Çınar için el ele verdi ve destek kampanyalarına girişti. Ayrıca Ahmet Çınar için Batman’da reklam panolarına kampanya amaçlı posterler ve pankartlarda açıldı. Açılan pankartta; ‘‘Batman’da Matematik Öğretmenliği yapan İhsan ve Fatma Abay çiftinin 2 oğlu ölümcül beyin erimesi hastalığına yakalandı. 11 yaşındaki Emircan Mert için yapacak bir şey kalmadı. Ancak 5 yaşındaki Ahmet Çınar Türkiye’de olmayan 700 bin euro’luk ilaçla kurtulabilir.’’ yazısı yer aldı. Ancak henüz tedavi için istenen rakama ulaşılamadı. Evlatlarının hayatı ise, Türkiye’de bulunmayan 700 bin euro’luk NCL2 ilacı.

 

Baba Abay: Bu Kez Umutluyum

 

Aylardır gece gündüz ilaç parasını biriktirmeye çalışan Baba İhsan Abay; ‘‘Çocuğum için öğretmen arkadaşlarım, öğrenciler ve akrabalarımla birlikte çırpınıp duruyoruz. Valimiz bu süreçte bize büyük destek verdi. Bu kez umutluyum, bütün Türkiye’nin bize derman olacağına inanıyorum.’’ diye belirtti.

 

Oğlu Emircan Mert’in (11) yaklaşık 7 yıl önce bu hastalığa yakalandığını belirten Baba Abay; ‘‘Oğlum Emircan yatalak oldu. Hastalığı ilerlediği için artık tedavi edilmiyor. O hastalığa yakalandığında dünyamız başımıza yıkıldı. Ayrıca ilaç da mümkün değildi. 2017’de ise NCL2 hastalığı için geliştirilen ilaç yurt dışında tedavide kullanılmaya başlandı. 3 yaşındaki oğlum Ahmet Çınar’ın da aynı hastalığa yakalandığını öğrenince, dünyamız başımıza yıkıldı. Türkiye’de bildiğim kadarıyla 70 kişide bu hastalık bulunmakta. Pahalı olan ilacı alabilmemiz ise mümkün değil. Şu an itibarıyla tek çaremiz yardımlar. Bu sebeple, El ele verelim Ahmet’i kurtaralım, kampanyasını başlattık.’’ diye aktardı.

 

Anne Fatma Abay: Devletimizin Bizi Yalnız Bırakmayacağını Biliyordum

 

İlk kez Batman Valisi Hulusi Şahin’in yardımıyla rahat uyuduklarını belirten Anne Fatma Abay; ‘‘Milletimizin el atmasıyla İnşallah oğlum Ahmet Çınar’ı kurtaracağız. Devletimizin de bizi yalnız bırakmayacağını biliyordum. Ağlamaktan göz pınarlarımda yaş kalmamıştı. Emircan hastalık ilerledikçe yerinden kalkamaz, kıpırdayamaz oldu. Ahmet Çınar ise şimdilerde çok hareketli ve hiperaktif. Bir saniye bile yerinde durmuyor. Keza bu durumun hastalığıyla da bir ilgisi bulunmaktadır. Çünkü o da yaşı ilerledikçe ağabeyiyle aynı kaderi paylaşacak. Bu ilacın piyasaya çıkması bir umut oldu bizim için. Valimiz ve tüm görevliler bizimle yakından ilgilendiler. İnşallah oğlumu kurtaracağız.’’ diye söyledi.

 

Anne Fatma Abay: Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan Destek Bekliyoruz

 

6 yıldır iki oğlunun tedavisi için mücadele ettiğini belirten Anne Fatma Abay; ‘‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yardım çağrısında bulundum. Ne gecemiz gece ne de gündüzümüz gündüz. Filhakika hayatımı bir tek onlar için adadım. Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan yardım ve destek bekliyoruz. Çünkü şu anda çaresiz bir şekilde yardım ve destek bekliyoruz. Keza diğer çocuğum Ahmet Çınar’da her gün gözlerimizin önünde eriyip gidiyor. Artık bu duruma dayanamıyorum.’’ dedi.

 

Batman Valisi Hulusi Şahin: Böylesine Bir Olaya Kayıtsız Kalamayız

 

Minik Ahmet Çınar’ın tedavisi için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirten Batman Valisi Hulusi Şahin; ‘‘Daha önce Batman’da benzer hastalığa yakalanan bir kardeşimize destek olduk. Aile bizi ‘Hindistan’da bir tedavi yöntemi var’ diye gelmişti. Biz aileye destek olup gönderdik. Orada yapılan tedavi sürecinden sonra Türkiye’ye geri dönmüşlerdi. Tedavileri de olumlu geçmişti. Abay Ailesinin de benzer sorunları var. Abay Ailesi yaşadıklarını anlatınca, arkadaşlarımızda hemen harekete geçtiler. Sağlık Bakanlığı dahil tüm yazışmalara başladık. Anne ve babanın da bize böyle bir talebi oldu. Biz devlet olarak tedavi için küçük bir ihtimal de olsa, bu imkânı sunmak zorundayız. Ailemiz için de süreci ivedi olarak hızlandırdık. Yasa gereği bu tür yardımlar için komisyon kurulup, denetim yapılıyor. Aile isterse beş, isterse bir bankada hesap açılacaktır. Ne kadar para yattı, tüm bu denetimleri üç kişiden oluşan bir komisyon gün gün takip edecek. Edirne’den Ardahan’a Türkiye’nin her bir köşesinde devlet vatandaşının 24 saat yanında ve emrindedir. Çünkü bizler böylesine bir olaya kayıtsız kalamayız. Ailenin başka ihtiyaçları varsa, onlar da karşılanacaktır.’’ diye belirtti.

 

HABER: Devrim AKTÜRK

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Batmanlı, Ahmet, Çınar, Sağlığına, kavuşmak, için, destek, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı