Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 22:34
 
Bölge21 Filminin Üç ay süren çekimleri sona erdi
BÖLGE Haberi
Bölge21 Filminin Üç ay süren çekimleri sona erdi

Erzurumsonhaber / Erzurum - Diyarbakır'ın üç genç yönetmeni Bölge21 adlı yirmi dakika süren kısa film çekimlerini sona erdirdi. Sinema filmi çekmek isteyen gençler, Kovit-19 nedeniyle çekimlerini kısa film olarak sonlandırdı.

 

Diyarbakır'ın üç genç yönetmeni Diyar Kaya, Harun Reşit Tekin ve Devrim Aktürk Bölge21 adlı yirmi dakika süren kısa film çekimlerini sona erdirdi. İlk etapta sinema filmi çekmek isteyen gençler, Kovit-19 nedeniyle çekimlerini kısa film olarak sonlandırdı. Film Pazartesi günü saat 19.00’da ‘Şahit Dizi' adlı youtube hesabından yayınlanacak. Filmi kısıtlı imkanlarla çeken gençler, senarist Sercan Bayram'a ve hem oyuncu, hem de ekip şefi M. Cihan Akalın’a şükranlarını sundu. Oyuncu koçluğu görevlerinde Çağdaş Aydın, Abdulsamet Karaca ve Veysi Harman bulunurken; Ses-Boomcu çalışmalarında ise Ersan Yıldız görev aldı.

 

Filmin Konusu Ortadoğu’daki Karanlık Yapılar

 

Üç ay süren çekimlerin sonunda filmin konusunun Ortadoğu ve Türkiye’deki karanlık planları deşifre etmek olduğunu açıklayan yönetmen Diyar Kaya; “Filmimizin amacı Diyarbakır’da yeni bir profesyonellik ile gençleri sanat ve sanatın başarılı yapısıyla doğru adımlar doğrultusunda uyuşturucu batağından arındırıp, düzen ve adalet dolu bir çağa imza atarak bu aziz şehrin evlatlarına doğru yolu göstermekti gayemiz. Ek olarak ise bir hususu daha belirtmek isterim. Çektiğimiz kısa film ilk defa Türkiye tarihinde dört farklı dilin bir arada bulunduğu film olarak kayıtlara geçecek. Çünkü filmimizde Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Zazaca dilleri yer almaktadır. Bununda sebebi şehrimiz Diyarbakır’ın zengin kültürünü dışa vurmak istememizden kaynaklıdır” dedi.

 

Diyarbakır Halkının Sanat Sevgisini Dışa Vurduk

 

Diyarbakır şehrinde emek harcanarak ve çok kısıtlı imkanlarla dolu dolu büyük bir projeye imza attıklarını belirten yönetmen Harun Reşit Tekin; “Kısa metrajlı filmimizi çekerken çok eğlendik. Burada ağabey ve kardeş ilişkisini bütünleştirerek Diyarbakır halkının sanat sevgisini dışa vurduk. Bizim Diyar Kaya ile en büyük gayemiz  şehrimizin sinema oyunculuğuna olan yeteneğini göstermekti ve bunu başardığımıza inanıyorum. Yıllardır gençlerin sanata olan sevgisi için çok büyük projelere imza attığımızı huzurunuzda aktarmak isterim. Son olarak ise; iyi ki bu aziz ve kadim şehrin bir evladıyım. Onurluyum, gururluyum, şerefli ve haysiyetliyim. Sevgiyle, neşeyle ve sağlıkla kalınız” diye belirtti.

 

 

Gaffar Okkan'ın İzinde Emin Adımlarla Yol Alıyoruz

 

Eski Diyarbakır Emniyet Müdürü şehit Ali Gaffar Okkan'a hayranlık duyarak hareket ettiğini ve bunu kısa filmle bütünleştirdiğini açıklayan Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi yönetmen Devrim Aktürk; “Bizim ilham kaynağımız kendilerinin verdiği kutlu mücadeleden kaynaklı idi. Ben bu şehrin bir ferdi olarak, halkımı uyuşturucu tacirlerinden uzak tutabildim ise ne mutlu bana diyorum. Şehrimizin en büyük sorunu uyuşturucu sorunudur ve verilemeyen mücadelesidir. Her ne sebeple olursa olsun, biz bu pisliği kanımız ve canımız pahasına da olsa, biz mücadelemizden son nefes ve son damla kana kadar vazgeçmeyerek devam edeceğiz. Önümüzde yeni çalışmalar ve projeler var. Hedefimiz büyük fakat imkanlarımız küçük. Biz bunun yürekten gelen sevgiyle sağlanabileceğine inanıyoruz, bunun böyle olduğunu düşünüyoruz. Bizim elimizden bunlar geldi. Takdir sizin, destek halkımız ve milletimizin” diye aktardı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bölge21, Filminin, Üç, ay, süren, çekimleri, sona, erdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı