Haber Detayı
25 Şubat 2019 - Pazartesi 10:18
 
Cemal Korkmaz : 'Yasa Yeniden ele alınmalı'
ERZURUM Haberi
Cemal Korkmaz : 'Yasa Yeniden ele alınmalı'

Erzurumsonhaber / Erzurum - Muhtarlıklarda bir başvuru yeri ve süresinin olmaması, her isteyenin son gün bile aday olabilmesi, en vahimi ise muhtar seçildikten sonra bazı belgeler istenmesi bir seçim öncesi daha başıboş bir tablo ortaya koyuyor. Erzurum muhtarlar derneği başkanı cemal korkmaz, muhtarlığa bir sistem gelmesi gerektiğini belirterek, “Seçildikten sonra sabıka belgesi isteniyor. Maalesef muhtarlık bayat bir yasayla yönetiliyor, yasa öksüz çocuğa benziyor” dedi.


MUHTARLIK ADAYLIĞINDA PATLAMA YAŞANIYOR


Şehir merkezinde yaklaşık 200 aday şehir merkezinin dışında kalan kırsal mahallelerde ise yaklaşık 4800 aday var yani Erzurumun genelinde 5000 beşbin aday var.

 

31 Mart yerel seçimleri öncesi Erzurum'da muhtar adaylıklarında adeta patlama yaşandığını belirten Cemal korkmaz, bazı mahallelerde aday sayılarının 20’yi, 30’u bulduğunu söyledi. Cemal korkmaz, ”Yoğun ilgiye rağmen kimsenin elinde bir veri yok. Çünkü muhtar adaylığı için bir yere başvuru yapmanız, belge sunmanız veya belli kriterlere sahip olmanız gerekmiyor. Son gün bile çıkıp muhtar adayı olabilirsiniz. Oy pusulasını bastırmanız yeterli. Buna bir sistem gelmesi gerek. Seçildikten sonra sabıka belgesi isteniyor. Muhtarlık için de belediye başkanları, meclis üyeleri gibi başvuru olması lazım” dedi. 

 

KAOS YARATIYOR

 

Muhtarlığın bayat bir yasayla yönetildiğini, yasanın öksüz çocuğa benzediğini söyleyen Cemal korkmaz, “Belediye meclis üyeliğinde belge isteniyor. Muhtarlıkta ise hiç bir belge istenmiyor. Muhtarlık için de bir başvuru yeri ve başvuru tarihi olmalı.  Aday kriterleri olmalı. Seçim kurullarına kaç tane muhtar başvurdu şuanda bilen yok, oysa bunun bilinmesi lazım. Adam son güne kadar çıkıp muhtarım diyebiliyor. Bu da kaos yaratıyor. Oy pusulasını bastırıyorsun kazanırsan sonra gidip mazbatanı alıyorsun. Bunun için yasa çıkması lazım. Yasal bir düzenleme yapılarak muhtar olacak kişilerin sabıka kaydı, seçim kurulundan olur alınması gerekiyor” diye konuştu.

 

YASA YENİDEN ELE ALINMALI

 

Korkmaz, çoğu muhtar adayının seçimi kazandığını, ancak sabıkası olduğundan dolayı veya 6 ay ikameti olmadığı için  mührünün düştüğünü belirterek, “Bu defa ikinci defa seçim yapılıyor bu da ikinci bir külfete neden oluyor. Arkasındaki seçmenede haksızlık oluyor. Muhtar adayının da araştırılması lazım. Belediye başkanları meclis üyeleri gibi başvuru yapması lazım. Muhtarlık bir hizmettir. Bu sıkıntıyı yıllardır dile getiriyoruz. Artık yetkililerin buna bir el atması gerekiyor. Muhtarlık önemli bir kurum. Bu şekilde seçime gidilmesi bugünün Türkiye’sine yakışmıyor. Yasa yeniden ele alınmalı” dedi.

 

Muhtar adaylığında  Bunlar cazip geldiği için de herkes aday olmak istiyor. 


Bu kadar adayın fazla olması normal değil. Bir muhtar, mahallenin amcası,teyzesi,halası ve dayısıdır. İnsanların mahallede ya da ailesinde bir sorun yaşandığı zaman ulaşacağı ilk kişidir. Bu yüzden muhtar adayının bilgili, saygılı olması gerekirken, kendini yetiştirmiş tecrübe sahibi olmalıdır. Lütfen sırf gösteriş için aday olmayın. Riyakat ve tecrübe bir muhtarda kesinlikle olmalı" diye konuştu.


MUHTAR ADAYLARINA UYARI 


Başkan Korkmaz,  ayrıca muhtar adaylarına yönelik uyarılarda bulundu. Başkan Korkmaz "Muhtar adayları seçim mevzuatına, kamu düzenine dikkat edecek, özen gösterecek. Aykırı davrananlar seçimden sonra ispatlanırsa görevi elinden alınacak. Göreve seçilen kişi, mahalleyi tanımalı ve davranışlarına dikkat etmeli. Hatta bu konuyla ilgili bir standart gelmeli. Gelmeli ki herkes aday olamasın” dedi.


SEÇMENLERİMİZEDE  BİR UYARIM VAR


Lütfen mahallelerimize sahip çıkabilecek mahallesini tanıyan ve mahallesine hakim eli kolu dili dönen ve en önemlisi fakir fukarasına sahip çıkabilecek onlara hoşgörülü ve merhametle muamele edebilcecek adaylara oy vermelerini özellikle rica ediyorum. Çünkü muhtarlıkları artık bir geçim kapısı gören ve sırf bu sebepten dolayı aday olan insanlar var lütfen bunlara fırsat vermeyin.

 

Ayrıca yerel basında çıkan muhtarların maaşları 2019 seçimi sonrası kaldırılacaktır haberleri yalandır asılsızdır. İç işleri bakanımız sayın süleyman soylu ile yaptığım görüşmede bu haberler asılsızdır yok böyle bir şey seçim üstü sabotajdır inanmayın dedi.

 

Erzurum Muhtarlar Derneği Başkanı  Rabia ana mahallesi muhtarı ve Muhtar ADAYI Cemal Korkmaz

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cemal, Korkmaz, :, 'Yasa, Yeniden, ele, alınmalı',
Yorumlar
Haber Yazılımı