Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 21:34
 
DAP Destekli Bal Verimini Artırma Projesi Başladı
BÖLGE Haberi
DAP Destekli Bal Verimini Artırma Projesi Başladı

Erzurumsonhaber / Erzurum - Iğdır Üniversitesinin yürüttüğü ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen bal veriminin artırılması projesi başladı.

 

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü ve Zootekni Bölümünün ortaklaşa yürüttüğü projede, Kafkas ve Belfast arı ırkları melezlenerek bal verimi yüksek bir arı ırkı üretilmesi hedefleniyor. Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Kraliçe Arı firması tarafından geliştirilecek yeni arı ırkı, firma tarafından korunaklı bölgelerde üretilecek.

 

 

 

 

Iğdır yöresindeki bal verimini artırmayı hedefleyen ve Türkiye genelindeki bal üretimini de değiştireceği düşünülen projede kovanlar temin edilirken, çalışmalar son hızıyla sürüyor. Projenin sorumlu yürütücülüğünü, Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hakkı Akdeniz yapıyor.

 

 

Rektör Alma'dan proje sahasına ziyaret

 

 

 

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma da kovanların yerleştirildiği proje sahasını ziyaret ederek, proje yürütücülerinden bilgi aldı. Rektör Alma, bu önemli projenin gelişimini yakından takip ettiğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DAP, Destekli, Bal, Verimini, Artırma, Projesi, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı