Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 09:33
 
Diyarbakırlı Üç Yönetmen Sanatla Uyuşturuculara Savaş Açtı
BÖLGE Haberi
Diyarbakırlı Üç Yönetmen Sanatla Uyuşturuculara Savaş Açtı

Erzurumsonhaber / Erzurum - Bölge21 adlı youtube dizisiyle ilk kez Diyarbakır’da uyuşturucunun yanlış yönlerini aktaran ve bu koru zehirlerin halka verdiği zararları anlatacak olan Diyar Kaya, Harun Reşit Tekin ve Devrim Aktürk adlı üç genç yönetmen, bunları başarabilmek için kamuoyundan destek bekliyorlar.

 

Bölge21 adlı youtube dizisiyle ilk kez uyuşturucunun yanlış yönlerini aktaran ve bu koru zehirlerin halka verdiği zararları aktaracak olan Diyar Kaya, Harun Reşit Tekin ve Devrim Aktürk adlı üç genç yönetmen, Diyarbakır’ın en tehlikeli semtleri olan Bağlar’ın Körhat, Alipınar ve Eski Hal bölgelerinde internet dizilerini çekecekler. Bu semtlerde çekmelerinin sebebi ise asıl aktif içicilerin, bu semtlerde olduğunu düşündüklerinden kaynaklanmaktadır. Bölge21 youtube dizi ekibi, bunları başarabilmek için kamuoyundan ve Büyükşehir Belediyesi’nden destek bekliyor.

 

Gençlerimizi Koru Zehirlere Değil Sanata İtmek İstiyoruz

 

Diyarbakır’da sanatın ilerlemesi için hiç durmadan yeni çalışmaları ortaya koyduklarını belirten yönetmen Diyar Kaya; ‘‘Bunları başarabilmek için başta Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanımız ile Bağlar Belediye Başkanımız olmak üzere, diğer belediye başkanlıklarımızdan destek talep etmekteyiz. Çünkü bizler, bu şehrin asıl evlatları olan gençlerimizi uyuşturucu, esrar, vb. adı sanı ne olduğu belli olmayan koru zehirlere maruz kalmalarını değil; edebiyata, sanata ve güzel olana maruz kalmalarını istiyoruz. Bizler daha önceleri Çıkmaz21 adlı bir diziyi youtube kanalımızdan yayınladık. Ancak bazı çıkarcılar bu durumu fırsat bilip, gençlerimizi yanlış yola itmek istediler. Bu sebeple biz Bölge21 adlı ekibi kurarak sanatsal aktivitelerimizi sıklaştırmaya başladık. Biz kışın yaptığımız çekimlerde yeri gelir aç çalışırız. Bunun en büyük sebebi, gençlerimizi yanlış yollara sevk edenlere karşı açtığımız savaştan kaynaklanmaktadır. İşte, biz de istiyoruz ki artık kamu, kurum ve kuruluşlar bu konulara dair ekibimize maddi veya manevi fark etmez, bir el uzatsınlar. Ve artık bunu yapmaları içinde vakitlerinin geldiğini düşünüyoruz. Artık herkesin elini, taşın altına sokmaları gerektiğini belirtmek istiyorum.’’ diye bildirdi.

 

Dizimiz Sadece Uyuşturucu Satıcılarına Savaş Açmakla Kısıtlı Olmayacak

 

Üç seneyi aşkındır bu konularla ilgili projeleri ve ekipmanları bir araya getirdiklerini belirten yönetmen Harun Reşit Tekin; ‘‘Diyarbakırlı bir genç olarak, buraların sokak yaşantılarını çok iyi bilmekteyim. Keza ekibimiz de buna yönelik analizler oluşturdu. Bölge21 dizimizin ilk hedefi uyuşturucu satıcılarına savaş açmak olsa da, diğer hedefleri de kadına yönelik şiddetin artık son bulmasına, çocuk işçilerin yaşadığı o acı verici durumları aktarmaya yönelik olacaktır. Yani zenginin değil, acı çekenin yaşantısını gençlerimize, bireylerimize, vatandaşlarımıza, velhasıl tüm Türkiye’mize anlatarak, bunlardan ders çıkarmaları gerektiğini belirteceğiz. Ben inanıyorum ki halkımız, milletimiz ve güzel devletimiz bu konu hakkında bize maddi olmasa bile manevi bir destek sunacaklardır.’’ diye aktardı.

 

Yeni Ali Gaffar Okkan’lar ile Selalahaddin-i Eyyubi’leri Yetiştireceğiz

 

Diyarbakır’da yeni Ali Gaffar Okkan’ları ve Selahaddin-i Eyyubi’leri görmek istediklerini belirten, bunun içinde gecelerini gündüzlerine kattıklarını belirten yönetmen Devrim Aktürk; ‘‘Bölgemiz, jeopolitik ve sosyolojik durumu bakımından kirli odakların ve ellerin himayesi altına alınmak isteniyor. Mamafih şu hususu sizlere arz etmek isterim ki, ne biz ne de bölge halkımız bu odaklara karşı fırsat yüzü vermiyor ve vermeyecektir de. Yönetmenlerimiz Diyar Kaya ile Harun Reşit Tekin’in sözlerinin üzerine şunu belirtebilirim ki; hiçbir güç bizi gençlerimizden alıkoyamayacaktır. Biz, kıymetli ve değerli gençlerimizi önce eğitime, sonra bilime, ardından yurtseverliğe ve son olarak da edebiyat ile sanata yönlendireceğiz. Dün memleketimiz nasıl ki değerli sanatçılarını ve edebiyatçılarını çıkardıysa, bugünde bu aziz ve kıymetli mevkileri biz ve bizim gibi Diyarbakır halkına hizmet etmek isteyen gençlerimiz alacaktır.’‘ diye açıkladı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyarbakırlı, Üç, Yönetmen, Sanatla, Uyuşturuculara, Savaş, Açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı