Haber Detayı
05 Mayıs 2019 - Pazar 11:16
 
Erzurum'da Merak Ediyorsan Gel Semineri Gerçekleşti
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, ‘‘Gelecek Gençliktedir’’ sloganıyla yeni bir seminer daha gerçekleştirildi.
ERZURUM Haberi
Erzurum'da Merak Ediyorsan Gel Semineri Gerçekleşti

Erzurumsonhaber / Erzurum - Seminere konuşmacı olarak Doktora Öğretim Üyesi Gökhan ARSLAN davet edildi.

 

Seminerden önce konuşmalarını yapmak için kürsüye davet edilen Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Ahmet İNCESU; bu seminerlerin düzenlenmesindeki amaçlarının daima Hakk’ın ve adaletin tarafında olan bir nesli kazandırmak olduğunu; elinde taşla, silahla, faydasız şeyler ile değil, kitapla gezen; kafasını boş işler ile değil, planla ve projeyle meşgul eden; yüreğe zarar vererek değil, inançla ve şefkatle dolu bir nesil istediklerini, bu sebepten ötürü de bu tarz seminerleri gerçekleştirdiklerini açıkladı

.

Seminerde konuşmalarını yapmak için kürsüye davet edilen Doktora Öğretim Üyesi Gökhan ARSLAN, Hakkari sınır bölgesinde PKK’lı teröristler tarafından Irak’ın kuzeyinde yapılan havan atışları sonucunda şehit olan 3 askerimiz için rahmet, yaralı olan bir gazimiz içinde şifa diledi.

 

ARSLAN ilk olarak merak konusuna değindi. Merak kelimesinin Türk Dil Kurumu’ndaki anlamının, bir şeyi anlamak veya öğrenmek için doyulan istek olduğunu açıkladı. Kelimenin Tıbbi olarak da anlamını söyleyen ARSLAN, ilim adamlarının merak kelimesine; beynin hipokampus bölgesine bir fonksiyon olarak ortaya çıktığını, önem verilen ve merak edilen duyguları harekete geçiren tüm olumlu ve olumsuz etkenlerin öğrenme sürecinde destekledikleri olgu olarak tanımladıklarını söyledi.

 

ARSLAN toplumumuzda meraklı bir millet olup olmadığımızı, toplum olarak hangi konularda meraklı olup olmadığımızı açıkladı. Bu açıklamasını da yaşadığı bir hikayeden esinlenerek aktardı. ARSLAN bir gün Erzurum’da minibüs durağında Şükrü Paşa adında bir minibüse bindiğini, şoföre Şükrü Paşa’nın kim olduğunu sorduğunu ancak istediği cevabı alamadığını bildirdi. ARSLAN benzer bir olayı İspir’de de yaşadığını söyledi. 2006 yılında İspir Meslek Yüksekokulu’nda bir konferans verdiklerini, konferans sırasında çok önemli bir devlet adamı ve bir o kadar da çok önemli bir bilim adamı olan Erzurumlu Ziya Paşa’yı sorduğunu ama tıpkı Şükrü Paşa’dan aldığı cevap gibi istediği bir sonuç elde edemediğini, bu sebepten ötürü de yaptığı seminerin adını, ‘‘Merak Ediyorsan Gel’’ olduğunu aktardı.

 

ARSLAN toplum olarak çok defa söylemiş olduğumuz isimlerin kim olduğunu bilmediğimizi; hem Erzurum’da hem de Türkiye’de bulunan cadde, sokak, kültür merkezi, kamu kurumu, parklar, okullar, hastaneler vb. birçok yapıda isimlerin verildiğini, bizim bu isimleri hayatımızda en az 3 kere duyduğumuzu ve bunları okumamıza rağmen onların kim olduklarını bilmediğimizi söyledi. Konuya dair örnekte veren ARLSAN; 2019 yılının Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile Fuat SEZGİN yılı olarak ilan edilmesine rağmen, Fuat SEZGİN’in kim olduğunu bilmeyen bir toplumun yetiştiğini bildirdi. Bu sebepten ötürü mahallelerden tutunda kamu kurumlarına kadar verilen isimlerin kim olduğunu merak duygusuyla hareket ederek araştırmamız gerektiğini söyledi.

 

ARSLAN yaptıkları sunumun sonuna doğru Şükrü Paşa’nın hayatından bahsederek seminerlerini bitirdi. Seminer bitiminin hemen ardından, kendilerine Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Ahmet İNCESU tarafından plaketleri takdim edildi. 

 

HABER: Devrim AKTÜRK

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzurum'da, Merak, Ediyorsan, Gel, Semineri, Gerçekleşti,
Yorumlar
Haber Yazılımı