Haber Detayı
26 Nisan 2019 - Cuma 13:52
 
Erzurum'da Ücretsiz Diksiyon Kursuna Yoğun İlgi
Erzurum’un Yakutiye İlçesi Gençlik Merkezi’nde dört ay önce açılan ücretsiz diksiyon kursuna her geçen gün ilgi artıyor.
ERZURUM Haberi
Erzurum'da Ücretsiz Diksiyon Kursuna Yoğun İlgi

Erzurumsonhaber / Erzurum - Önemlikle iki büyük üniversiteyi ve bu üniversitelerde öğrenim görmekte olan 81 ilin fertlerini bir arada bulunduran Erzurum’da, Yakutiye İlçesi’nde bulunan Gençlik Merkezi, Türkçeyi daha iyi ve güzel telaffuz etmek için açtıkları ücretsiz diksiyon kursunda şu ana kadar yüzden fazla mezun verdi.

Kursa dair daha fazla bilgi edinmek ve kursiyerlerinde düşüncelerini almak için, öğrenciler ile küçük bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızda kursiyerlere, kurs hakkındaki düşüncelerini, eğitim süresince ne gibi bilgi - birikim elde ettiklerini ve kurstan memnun olup olmadıklarını sorduk.

 Kursiyerlerden biri kursun çok verimli geçtiğini, kurs hocasının kendilerine çok iyi ders anlattıklarını ve bu sebeple kurstan son derece memnun olduklarını belirtti.

Bir diğer kursiyer ise, Türkçe öğretmenliği okuduğu için diksiyon kursunun şart olduğunu, bu sebeple kursa kayıt yaptığını açıkladı. Kursta aldığı eğitim sayesinde nasıl doğru nefes alınır, hangi sesler nasıl telaffuz edilir, akıcı konuşma nasıl olur, ses nerede duraklanır ve nerede yükselir, vb. konular hakkında tecrübe kazandığını açıkladı. Keza bu tecrübeyi kazanmasındaki en büyük mimarın kurs hocası olduğunu belirtti.

Bazı kursiyerler ise farklı bir ortam, farklı arkadaşlar biriktirmek ve bir şeyler öğrenmek için kursa kayıt yaptırdıklarını bildirdiler. Ayrıca Türkçeyi doğru ve akıcı konuşmak içinde kayıt yaptırdıklarını belirten kursiyerlerle de karşılaştık. Nitekim tüm kursiyerler kurmuş oldukları cümlelerinin sonunda diksiyon kursundan çok verim aldıklarını, farklı bölüm ve fakültelerden çok iyi dostlar edindiklerini belirttiler.

Kursiyerlerden sonra son olarak da kurs hocamız ile bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızda kendilerine şu soruları ilettik; Öncelikle kendilerini tanıtmalarını, diksiyon kursunun kaç aydır açıldığını, kurs açıldığından beri kaç kursiyerin kayıt yaptırdığını ve kaç kursiyere sertifika verildiğini ve kursun asıl amacının ne olduğunu sorduk. Diksiyon hocamız sorularımıza dair şu cevapları verdi; ‘‘Adım Nurdan Hayta. Ben deniz Atatürk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Radyo Televizyon ve Sinema Bilimi, Ana Bilim Dalında yüksek lisans yapmaktayım. Kasım ayından beri Yakutiye Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı olarak diksiyon eğitimi vermekteyim. Bu güne kadar kursumuzda 200’e aşkın kursiyere diksiyon eğitimi verdik ve 150’ye yakın kursiyerimize de sertifikalarını takdim ettik. Kursumuzda öncelikli amacımız, Türkçemizi en güzel şekilde telaffuz etmek ve kişilerarası iletişimde daha etkili olmanın yollarını öğrencilerimize aktarmaktır. Nitekim bir diğer öncelikli amacımız ise; üniversite okuyan öğrencilerimizin Türkçemiz konusundaki dil hassasiyetlerini arttırmak, dilimize sahip çıkmak ve kendilerini de toplum da rahat ifade eden bireyler olarak yetiştirmektir.’’ 

Bir ay boyunca süren kursta sadece Cumartesi ve Pazar günleri eğitim verilmekte. Dersler saat 16:00’da başlayıp 19:00’da bitmektedir. Kursun sonunda ise, bir ay boyunca derslere katılan kursiyerlere sertifikaları takdim edilimektedir.

HABER: Devrim AKTÜRK

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzurum'da, Ücretsiz, Diksiyon, Kursuna, Yoğun, İlgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı