Haber Detayı
01 Kasım 2017 - Çarşamba 10:58
 
İş adamı Osman Kavala tutuklandı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı, iş adamı Osman Kavala, "Anayasayı ihlal ve Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından tutuklandı.
- Haberi
İş adamı Osman Kavala tutuklandı

Erzurumsonhaber / Erzurum - Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı, iş adamı Osman Kavala, geçtiğimiz günlerde Gaziantep dönüşü Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı. 17-25 Aralık kumpas soruşturmaları ve 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındığı kaydedilen Kavala, dün gece emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye götürüldü.

 

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı vekili Hasan Yılmaz tarafından tutuklamaya sevk edilen şüpheli Kavala, Nöbetçi hakimliğe çıkarıldı.
İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Kavala'nın, "Anayasayı ihlal" ve " Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından tutuklanmasına karar verdi. 

 

Osman Kavala’nın tutuklanma gerekçesi ortaya çıktı

 

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı, iş adamı Osman Kavala’nın tutuklama gerekçesi ortaya çıktı. Savcılıkça, hakimliğe gönderilen sevk yazısında Kavala’nın Gezi olayları eylemlerinin organizatörü olduğu ve darbe girişiminin organizatörlerinden Hanry Jak Barkey ile olağanın ötesinde yoğun irtibat kurduğu belirtildi.
Anadolu Kültür Yönetim Kurulu başkanı iş adamı Osman Kavala, dün gece sabaha karşı tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

 

 

Kavala hakkındaki soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı vekili Hasan Yılmaz’ın hakimliğe yazığı sevk yazısında Osman Kavala’nın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye yönelik bir ayaklanma olan ve tüm terör örgütlerinin aktif olarak katıldığı Gezi olayları eylemlerinin yöneticisi ve organizatörü olduğu belirtildi.

 

Sevk yazısında, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili 15-16 Temmuz 2016 tarihinde Büyükada Splendid Otelde yapılan darbe teşebbüsü sürecinde darbenin organizatörlerinden olan Hanry Jak Barkey ile yabancı uyruklu kişi ve kişilerle olağanın ötesinde yoğun irtibat kurarak darbe teşebbüsüne katılmak suretiyle anayasal düzeni cebir şiddet yönetmeleriyle değiştirmek suçunu işlediğine dair bulgu ve delillere ulaşıldığı anlatıldı. 

 

İş adamı Osman Kavala tutuklandı

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İş, adamı, Osman, Kavala, tutuklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı