Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 18:45
 
Ramazan Pişkin (Böçkün) hakkında Diyarbakır Başsavcılığından Açıklama
BÖLGE Haberi
Ramazan Pişkin (Böçkün) hakkında Diyarbakır Başsavcılığından Açıklama

Erzurumsonhaber / Erzurum -  Ulu Cami müdavimi olarak belirtilen, Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne yatırıldığı söylenen ve hemen ardından başta Twitter olmak üzere, sosyal medya araçlarında gündem olan Ramazan Pişkin (Böçkün) hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı basın açıklaması yaptı.

 

Ulu Cami müdavimi olarak belirtilen, Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne yatırıldığı söylenen ve hemen ardından başta Twitter olmak üzere, sosyal medyada gündem olan Ramazan Pişkin (Böçkün) hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Medya İletişim Bürosu basın açıklaması yaptı. Açıklamada Ramazan Pişkin'in (Böçkün), Diyarbakır il merkezinde bulunan Ulu Cami’yi ziyaret etmekte olan bir kadın vatandaşa yönelik ‘‘Bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum’’ sözleriyle taciz, takip ve ifşa eyleminde bulunduğu belirtildi. Basın açıklamanın tam metni şöyle: ''Bazı haber sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında, Diyarbakır’da R.P. isimli şahsın zorla akıl hastanesine yatırıldığı yönündeki iddialarla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Söz konusu kişinin, 8 Ocak 2017 tarihinde, il merkezinde bulunan Ulu Cami’yi ziyaret etmekte olan bir kadın vatandaşımıza yönelik ‘bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum’ gibi sözlerle taciz, takip ve ifşa eyleminde bulunduğu şikayeti üzerine başlatılan soruşturma, 1 Şubat 2017 tarihinde cinsel taciz suçundan iddianame düzenlenmesiyle sonuçlanmıştır. Sanığın babasının, suç tarihinden yaklaşık iki hafta önce oğlunun akıl hastası olduğu ve tedavi altına alınmasını istediği yönünde Diyarbakır Valiliğine ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurularının olduğu tespit edilmiştir. Sanığın babası, aynı mahiyetteki beyanlarını soruşturma sırasında da tekrar etmiştir. Yargılama sırasında sanık, suç tarihinde akıl hastası olup olmadığının ve dolayısıyla ceza sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla Dicle Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığına sevk edilmiştir. Yapılan tetkik ve muayeneler sonucunda ilgilinin şizofreni hastası olduğu rapor edilmiştir. Yargılama sonucunda Mahkeme, atılı suçun sanık tarafından işlendiğini sabit bulmakla birlikte, söz konusu rapor nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 32/1. maddesi gereğince sanığın ceza sorumluluğunun bulunmadığına, 57. maddesi gereğince koruma ve tedavi amaçlı olarak güvenlik tedbiri uygulanmasına karar vermiştir. İlk derece mahkemesinin kararının istinaf incelemesiyle kesinleşmesine müteakip, hükümlü, 14 Mayıs 2020 tarihinde Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne tedavi amacıyla sevk edilmiştir. Ceza Kanunumuzun 57. maddesinin ikinci fıkrasında; ‘Hakkında güvenlik tedbirine hükmedilmiş olan akıl hastası, yerleştirildiği kurumun sağlık kurulunca düzenlenen raporda toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalktığının veya önemli ölçüde azaldığının belirtilmesi üzerine mahkeme veya hakim kararıyla serbest bırakılabilir.’ hükmü yer almaktadır. Söz konusu şahısla ilgili tedavi süreci, şu ana kadar olduğu gibi bundan sonraki aşamalarda da sağlık kurumunun rapor ve değerlendirmeleriyle şekillenecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

 

Edinilen bilgilere göre Ramazan Pişkin'in babası İ.P. oğlu hakkında 26.12.2016 tarihinde Diyarbakır Valiliği'ne, oğlunun tedavisi için yeterli imkanının olmadığından ötürü maddi yardım istediği iddia edildi. Destek için bir dilekçe yazan baba İ.P. oğlunun küçüklükten beri akıl hastası olduğunu belirterek; ''Son zamanlarda durumu iyice kötüleşti. Sokakta gördüğü her insanın yanına giderek kendince dini nasihatlerde bulunup onları rahatsız etmektedir. Şimdi de sürekli olarak Ulu Camii içerisinde ve önünde bekleyip namaza gelen cemaate ve turistik amaçlı gelen vatandaşları söz ile rahatsız etmektedir. Kendince uygun giyinmeyen bayanlara sözlü ve fiili olarak sataşıp korkutmaktadır. Nitekim camii imamı ve görevlileri defalarca beni arayıp durumu bana izah ettiler. Oğlumun bu durumu gittikçe kötüleşmektedir. Böyle giderse kendisine ya da etraftaki insanlara zarar vereceğini düşünüyorum.

 

Ben çok yaşlı ve maddi durumu olmayan bir vatandaşım. Oğlumun gerekli tedavisi için hiç bir imkânım yoktur. Oğlumun gerekli tedavisinin devlet tarafından yapılarak topluma zararsız bir insan olmasını istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ediyorum.'' dedi

 

Ramazan Pişkin (Böçkün) Twitter'de Gündem Oldu

 

Daha önce Hayalhanem ekibi tarafından belgeseli çekilen ve kamuoyuna filozof olarak tanıtılan Ramazan Pişkin (Böçkün) için Twitter'de ''Ramazan Hoca Yalnız Değildir'' hasthagi oluşturuldu. 220 binden fazla kişinin paylaşımıyla gündeme oturan Ramazan Pişkin (Böçkün) TT oldu. Hasthage Diyarbakır ve Türkiye'nin dışında yurt dışındakilerde destek verdi. Hasthage geçmişte siyasetle ilgilenenen Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin eski Başkanı İbrahim Melih Gökçek'te destek verdi. Gökçek, Ramazan Pişkin için ''mazlum'' ifadesini kullanarak; ''Ramazan Hoca deliyse... Ramazan Hoca'nın anlattığı bilimsel gerçekleri içimizde kaç akıllı bu güzellikte anlatabilir? Dinleyin Ramazan Hoca'yı yanlışı bulun bizde haklısın diyelim. Bulamıyorsanız mazluma zulmedilmesin'' diye belirtti. 

 

Pişkin İçin Yapılan İmza Kampanyasına Büyük Destek

 

Ayrıca Ramazan Pişkin'in hastaneden çıkartılması ve tekrar Diyarbakır'a getirilmesi için internette yapılan imza kampanyasına binlerce kişi imza attı. Son günlerde Diyarbakır'da yaşanan şiddetli dolu ve yağmur yağışının Ramazan Pişkin'e yapılan haksız zulümden dolayı kaynaklandığını belirten vatandaş, Ramazan Pişkin (Böçkün) için gelecek olumlu haberi bekliyor. 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ramazan, Pişkin, (Böçkün), hakkında, Diyarbakır, Başsavcılığından, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı