Haber Detayı
03 Kasım 2017 - Cuma 16:26
 
Şehitlerimizin Kanı Yerde Kalmadı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'da toplu açılış töreninde Hakkari'de düzenlenen terör saldırısına vurgu yaparak 55 teröristin öldürüldüğünü açıkladı.
SİYASET Haberi
Şehitlerimizin Kanı Yerde Kalmadı

Erzurum Son Haber / Erzurum - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’da yapımı tamamlanan 1 milyar 44 milyon 291 bin 191 TL yatırım bedelli 40 projenin açılışını yaptı. Erdoğan, cuma namazını Hatuniye Camii'nde kıldıktan sonra Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde katıldı. AK Parti’nin iktidara gelişinin 15. yılına denk gelen toplu açılış töreninde şehitler nedeniyle müzik çalınmazken, alanı dolduran kalabalık “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı. Öte yandan, Soma maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin aileleri için bağışlanan 301 konutun anahtarları da hak sahiplerine teslim edildi. Törene, hayatlarını kaybeden madenci ailelerinin yanı sıra maden işçileri de baretleriyle katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yanına gelen bir çocuğa da oyuncak hediye ederken, yaşlı bir kadın da Erdoğan’a tespih hediye etti. Erdoğan, temsilen 10 aileye anahtarları telim ederken, daha sonra telekonferans yöntemi ile Soma'da ailelerle birlikte 301 konutun önünde bulunan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'a bağlandı. Soma'da yapılan binaları ekran aracılığı ile inceleyen Erdoğan, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

“Terörle mücadele yöntemimizi baştan sona değiştirdik”

Konuşmasında şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Erdoğan, “Şemdinli’de şehit düşen asker ve güvenlik korucularımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Burada bir acıyı daha ifade etmek istiyorum. Selendi’den şehit Özel Harekat Ahmet Taşdemir bu sabah Diyarbakır’da şehit oldu. Allah rahmet eylesin. Fakat kanlarını yerlere komadık. İki günde dokuz kaybımız oldu ama 55 teröristi etkisiz hale getirdik. Bugün aldığım haberler çok daha farklı. Şu anda gerek İHA’larımız, silahlarımız, F16’larımız oradaki operasyonlarına devam ediyor. Sayı daha da artacak. Çünkü ‘şehidimizin kanını yerde komayacağız’ dedik. Terörle mücadelede bugüne kadar yemedikleri darbenin çok daha fazlasını yiyecekler. Tek bir asker, polis jandarma, vatandaşımızın tırnağını teröristlerin topuna değişmeyiz. Böyle bir zamanda zaman zaman silahlı ve insansız hava araçları, yüksek teknoloji araçları ile terör mücadele yöntemimizi baştan sona değiştirdik. Öyle darbeler vurduk ki örgüt tarihinin en kötü günlerini yaşıyor” diye konuştu.

 

 

“Tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz”

“Bizim için ülkemizin ve milletimizin bekasından daha önemli hiçbir şey yoktur” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Terör neredeyse gidip tepelerine binmek bizim en tabii hakkımızdır. Irak ve Suriye pek çok yeri terör yuvası durumundadır. Ülkemize yönelen terör tehditlerini sınırlarımız içinde değil bizzat kaynağında bertaraf etmek durumundayız. Birilerinden izin almak konumunda da değiliz. Suriye’de Cizre’den Yayla Dağı'na kadar olan sınır hattımızda nerede bir terör oluşumu varsa onun başını ezmek için her türlü harekatı yapmak anamızın ak sütü kadar helaldir. Bizim için teröristlerin yanında olan herkes teröristtir. Atalarımız ‘zurnada peşrev olmaz, ne çıkarsa bahtına’ derler. Bugüne kadar ‘müttefiklik, stratejik ortaklık’ diyerek bizi oyaladıklarını sananlara son sözlümüz budur. Irak ve Suriye’de tespit ettiğimiz tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz. Bu böyle biline. Sınırlarımız dışındaki tüm terör bataklıklarını kurutmaya kararlıyız. Oralarda sakındığı bir şey olan varsa şimdiden tedbir alsın sonra darılmaca küsmece olmasın.”

“Kaybolan mülteci çocukların hesabını ver”

Bu sözlerin ardından bazı batı ülkelerinin itiraz edeceğini ifade eden Erdoğan, “Terör örgütü unsurları bizim vatandaşlarımızın mahallelerini basınca sesi çıkmayanlar kusura bakmayın bizim efelerimiz şahsiyetlidir. Onlar bize farklı bir efelik taslamasın. Onların sözlerinin bizim için kıymeti yoktur. Bizim için başkalarının ne dediği değil kendi bekamız için neye ihtiyacımız olduğu önemli. Terör örgütlerinin gönüllü savunucuları kendi ayıplarıyla yüzleşsin. Sen PKK, PYD, FETÖ, DEAŞ’a destek vermeyi bırak da kendilerine daha güvenli gelecek kurma hayali ile Avrupa’ya geldikten sonra kaybolan 10 binlerce mülteci çocuğun hesabını ver. Sadece Almanya’da tam 8 bin 992 mülteci çocuk kaybolmuştur. Hale bak. Çocuğunun suç şebekelerinin kurbanı oldukları tahmin ediliyor. Maşallah teröristleri ve onların destekçilerini koruma konusunda çok maharetliler. Batının sadece ekonomik zenginlikle uzun süre ayakta kalabilmesi mümkün değil. Biz asla onlar gibi olmayacağız. Refah uğruna insanlığımızdan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Sorunlarımızı birer birer geride bırakacağız”

Erdoğan, yerli otomobille ilgili olarak da şunları söyledi: 
“Yıllardır yaptığım çağrılar nihayet yerini buldu. Ekim ayı ihracat rakamı 13 milyar dolar, yıllık rakam 154 milyar doları aştı. İnşallah orada da rekor devam edecek. Merkez Bankası döviz rezervi de yükseliyor. Başbakanlığım dönemimde 138 milyar dolara kadar çıktı. Düştü, şimdi tekrar tırmanışta. Rakam 117 milyar seviyesine ulaştı. Daha da yükseleceğiz. Büyümede yılın ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde başarı elde ettik. 3. çeyrek rakamı açıklanmasıyla bu oranının yükseldiğini görecektiniz. İşsizlik oranını kısa sürede tek haneye düşüreceğiz. Büyümeden istihdama tüm sorunlarımızı birer birer geride bırakacağız.”

“Aşırı sol istismar yapıyor”

3 yıl önce Soma'da yaşanan maden faciasına değinen Erdoğan, “Maden kazasının hemen ardından hem devletimizin ilgili kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları olarak ailelere sahip çıkıldı. Her madenci yakınımıza 176 bin lira nakdi yardım yapıldı. Her şehit madencimizin yakınlarından birine kamu kuruluşunda istihdam hakkı verildi. Çocuklarına da çeşitli vakıflarca burs bağlandı. 301 konutun teslimini bugün gerçekleştiriyoruz. Yitirdiğimiz canları geri getiremeyiz ama onların ailelerine sahip çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu ülkede özellikle aşırı sol, bunları ne yazık ki istismarını yapmak suretiyle aileleri tahrik ediyor. Aileler üzerinden oyun oynuyor. Bunların kimler olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bu oyunu şehit ailelerimizin bozması lazım. Bu şehadet bu oyuna gelmez” açıklamasında bulundu.

Elektrikli otomobil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: 
“Türkiye'nin otomobil projesinde de yer alan Zorlu Holding elektronik alanında Manisa'da kurduğu tesisler ile dünyanın dört bir tarafına ihracat yapıyor. Yerli otomobilimizi yapıyoruz. İnşallah elektrikli otomobil çalışmalarımıza da yakında başlayacağız. Akıllı telefon ve tablet fabrikası da ülkemiz açısından önemli bir açılımı ifade ediyor. Zorlu Holding'in hem elektronik hem de madencilik alanındaki yatırımları gayet isabetli olmuştur. Türkiye'nin otomobil projesine sahip çıkan Zorlu Holding'i ve diğer babayiğitleri tebrik ediyorum. 2023’ün Türkiye'sini hazırlıyoruz. Ulaşım ve sağlıkta süren yatırımlar Manisa’yı bambaşka bir yere taşıyacak. Manisa-İzmir için büyük öneme sahip olan 6,5 kilometre tünelde ışığı eylül ayında gördük. Hızlı tren hattının inşası da etap etap sürüyor. Manisa'ya bir de hızlı tren garı kazandırmamız gerekiyor. Şehir merkezinde zaten kullanılmakta olan doğal gazı diğer ilçelerimize de yayıyoruz. 2019 seçimleri bu bakımdan ülkemizin gelecek çeyrek asrını, yarım asrını biçimlendirecektir. Manisa'nın, tercihini büyük ve güçlü Türkiye'den kullanacağından eminiz. Kapı kapı dolaşacağız. Bir reform yapıyoruz, bu reformu beraber yapacağız.”

Bakan müjdeyi verdi

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Bugün güzel bir gün. Ekonomik değeri 1 milyar TL’yi aşan bir açılış için bir aradayız. İçindeki en anlamlı proje ise Soma’daki şehit aileleri için yapılan 301 konut. Bizler Cumhurbaşkanımızın koyduğu çıtaya erişmek için her zamankinden çok çalışmaya devam edeceğiz. Buradan müjdeyi veriyorum; inşallah 2018’de madencilik alanında çok daha büyük istihdamın önünü açacak önemli projeleri hayata geçireceğiz. Bugün bu kutlu yürüyüşün 15. yılı. Rabbim nice 15 yıllar, sizlere hizmet etmeyi bizlere nasip eylesin” derken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da, “Bugün 3 Kasım. O günden itibaren Cumhurbaşkanımızın liderliğinden gece-gündüz demeden hizmet eden AK Parti hükümetleri iktidarda. Sosyal devlet anlayışıyla bugün 80 milyona hizmet ediyoruz. Geçmişte evlerinin odalarında terk edilmiş engelliler varken, 15 yılda 330 bin engelli iş hayatına katıldı. Engellilerimiz istihdamda olsun, engelsiz yaşam merkezleri ile sosyal hayatın içinde olsun istiyoruz” dedi.

Arınç Soma faciasını anlattı

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç da, “Manisa, Manisa için yapılanları her zaman teşekkürle, alkışla karşılıyor. Cumhurbaşkanımız defalarca Manisa’ya geldi. Her zaman onu büyük bir sevgi ile karşıladınız. Şükran borcumuz var. 3 yıl önce büyük bir felaket yaşadık. Soma’da bir facia oldu ve 301 madenci kardeşimiz hayatını kaybetti. Çok acı bir gündü” diyerek facianın yaşandığı günü anlattı.

“Taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün güzel bir güne daha ev sahipliği yapıyoruz. Bu güzel şehrin gelişimine, değişimine ve çağın ötesine gitmesine katkı sağlamak için kim bir taşın üstüne taş koyuyorsa Allah ondan razı olsun” diyerek Manisa’da yapılan yatırımları anlattı.

40 projenin açılışı yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa’da yapımı tamamlanan 1 milyar 44 milyon 291 bin 191 TL yatırım bedeli olan 40 projenin açılışını yaptı. Törende ayrıca Doğuş Holding tarafından, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen Soma maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin geride kalan aileleri için 83 milyon TL harcamayla yaptırılarak bağışlanan 301 konutun anahtarları da hak sahiplerine teslim edildi. Soma Belediyesi işbirliğiyle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hayata geçirilen futbol okulu da Somalıların hizmetine sunuldu. Öte yandan, Manisa Organize Sanayi Bölgesinin bin 300 öğrenci kapasiteli ek binası, 200 öğrenci kapasiteli pansiyonu, bin 800 seyirci kapasiteli spor salonu ve 96 zihinsel engellinin çalışabileceği Zihinsel Engeliler Korumalı İş Yeri Yaşam Merkezinin de açılışı gerçekleştirildi. Alaşehir’de Türkerler Enerji Arama ve Üretim AŞ’nin 740 milyon TL yatırım tutarı bulunan Türkerler Jeotermal Enerji Santrali ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 14 milyon 675 bin TL harcamayla Alaşehir Piyadeler Mahallesi'nde yapımı gerçekleştirilen trafo da açılarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Ayrıca, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) öğretim üyeleri için yapılan 319 konut, yapımı MCBÜ tarafından gerçekleştirilen Muradiye Kampüsü su depoları ve arıtma tesisi, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Açık Spor tesisi, soyunma odaları ve sosyal tesisi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi binaları, Fen ve Sosyal Bilimler Enstitü binaları açıldı. Törende, diğer projelerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Manisa YİKOB tarafından yapımı tamamlanan 195 derslik, 15 okul ve 2 pansiyon da hizmete girdi.

1 milyar 44 milyon TL’lik yatırım bedeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende; Akhisar’da 860 bin 342 TL tutarında 2, Alaşehir’de 760 milyon 790 bin 604 TL tutarında 4, Demirci’de 8 milyon 505 bin 600 TL tutarında 4, Kırkağaç’ta 5 milyon 656 bin TL tutarında 4, Gölmarmara’da 306 bin 800 TL, Kula’da 4 milyon TL, Salihli’de 4 milyon 279 bin 910 TL, Sarıgöl’de 100 bin TL, Saruhanlı’da 2 milyon 340 bin TL tutarında birer, Selendi’de 3 milyon 365 bin 500 TL tutarında 2, Soma’da 88 milyon 509 bin 700 TL tutarında 5, Şehzadeler’de 960 bin 500 TL tutarında 2 ve Yunusemre’de 164 milyon 616 bin 235 TL tutarında 12 yatırım olmak üzere toplam 1 milyar 44 milyon 291 bin 191 TL tutarındaki 40 yatırımın açılışını gerçekleştirdi.

Bakanlar ve Arınç da katıldı

Toplu açılış törenine; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve AK Parti’li milletvekilleri ile Manisa protokolü katıldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şehitlerimizin, Kanı, Yerde, Kalmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı