Haber Detayı
21 Ekim 2017 - Cumartesi 10:34
 
Türkiye’den kaçırılan Mustafa Dede’nin tarihi Kur’an-ı Kerimi İngiltere’de satışa çıktı
Meşhur hattat Şeyh Hamdullah’ın oğlu Hattat Mustafa Dede’nin 16’ncı yüzyılda yazdığı, Türkiye’den kaçırılan tarihi Mushaf-ı Şerif, Londra’da Christie’s adlı müzayede şirketi tarafından açık arttırmaya konuldu.
KÜLTÜR Haberi
Türkiye’den kaçırılan Mustafa Dede’nin tarihi Kur’an-ı Kerimi İngiltere’de satışa çıktı

Erzurumsonhaber / Erzurum - Osmanlı hat ekolünün kurucusu olan Şeyh Hamdullah’ın oğlu Hattat Mustafa Dede’nin 16’ıncı yüzyılda nesih hatla yazdığı, 18’inci yüzyılda altın ile tezhiblenen mushaf-ı şerif, izinsiz götürüldüğü İngiltere’de Cristie’s müzayedesinde satışa sunuldu. 26 Ekim’de gerçekleştirilecek müzayede de başlangıç fiyatı 120 bin sterlin olarak belirlenen fiyatın 220 bin sterline (1 milyon tl) ulaşması bekleniyor.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞININ HAREKETE GEÇMESİ BEKLENİYOR

Başlangıç fiyatı 120 bin sterlin olmasına karşılık fiyatın çok kolay 220 bin sterline ulaşacağını ifade eden Gelenekli Sanatlar Uzmanı İbrahim Ethem Gören, Türk Hat Sanatının nadide eserlerinden olan Mustafa Dede’nin Mushafının, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından takip edilerek Türkiye’ye kazandırılması gerektiğini söyledi.

 

 

Geçtiğimiz Eylül ayında Antalya’ya getirilen Herakles Lahdi’nin açılış töreninde bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise "Yıllardır hafiye gibi çalışarak, Türkiye’den kaçırılan eserlerin peşinden koşuyoruz" açıklamasında bulunmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Türkiye’den kaçırılan tarihi Mushaf-ı şerifin satışını durdurmak ve ülkemize geri getirebilmek için harekete geçmesi bekleniyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye’den, kaçırılan, Mustafa, Dede’nin, tarihi, Kur’an-ı, Kerimi, İngiltere’de, satışa, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı