Yazı Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 08:54
 
Bir Millet, İki Devlet Türkiye - Pakistan
Devrim AKTÜRK
 
 

Erzurumsonhaber / Erzurum - Aziz ve muhterem okurlarım,

 

Öncelikle Pakistan'da yaşanan tren faciasından ötürü vefat edenlere ALLAH'tan rahmet, yakınlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum.

 

Kıymetli okurlarım, elbette ki ellerimizi semaya açarak yüce Hakk'a dua etmemiz gerekir amma velakin bizim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak üzerimize düşen vazife, bu değerli din ve manevi akrabalarımıza yardım etmektir, destek çıkmaktır.  Neden mi?

 

Çünkü Pakistan ile Türkiye arasındaki ilişki sadece Cumhuriyet dönemi ile sınırlı değildir. Gazneliler Devleti’nden bugüne dek süre gelen bir dostluğun birikimden bahsedilmektedir. Ayrıca her iki ülkede de onlarca kez hükümetler değişmesine rağmen yine de bu kardeşlik öyküsü bitmemiştir. Bu da gösteriyor ki; Türkiye ile Pakistan arasındaki kardeşlik bağı halktan halkadır, hükümetlerin değişmesiyle bu bağ değişmez.

 

 Müslümanlığın Güney Asya’da kitlesel yayılışı ilk olarak Gazneliler Devleti’nin kurulması ile başlamıştır.1000-1026 yıllarında Pencap’a yaptığı akınlarla İslamiyet’i Alt kıtaya sokan Gazneli Mahmud döneminde, özellikle Sofi düşüncesine bağlı İslam bilginleri bölgede İslamiyet’in yayılmasında etkili olmuşlardır. Alt kıtadaki Babür İmparatorluğu’nun kurucusu Babür Şah, 1526’da Delhi yakınlarında Penipat’da Delhi Sultanlığı’nın son yöneticisi İbrahim Lodi’yi yenerek Delhi Sultanlığına son vermiştir. Türk ve Pakistan halkları arasındaki ilişkilerin kökleri bundan ötürü yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Alt kıtadaki Türk kökenli Gazne ve Babür hanedanlıklarının hüküm sürdüğü zamana dayanan ortak bir kültür de mevcuttur. İki ülke hakları, tarih boyunca yakın etkileşim içerisinde olmuşlar ve birbirlerini sosyal ve kültürel açıdan etkilemişlerdir.

 

Bu iki ülke dini bakımdan da çok sıkı dostluklar göstermişlerdir. Nitekim Pakistan henüz kurulmadan önce Hindistan himayesi altındaydı. Hindistan Müslümanları İngilizlere karşı Osmanlı ile dayanışma halinde olmuşlardı ve siyasal İslamcı hareketi ilan ederek İngiliz Hükümeti’nin Osmanlı İmparatorluğu’nu bölme girişimlerini önlemeye çalışmışlardı.

 

 Kurtuluş Savaşı’nda, sel ve deprem felaketlerinde her zaman yan yana olmuş olan bu iki devlet; Kıbrıs ve Keşmiş konularında da her zaman birlikte mutabık kalmıştır.

 

1920’lerde, Hindistan sınırlarında yaşayan Pakistan Müslümanları, Türk Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu halkına hem maddi hem de manevi yönden yardımlarda bulundu.

 

Osmanlı Devleti’nin İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmesi Hindistan Müslümanlarını endişelendirmişti. Hilafetin ve Müslümanların bu işgalden kurtulması için Hindistan Müslümanları bütün Hindistan’ın Müslüman bölgelerinde yardım kampanyaları düzenlediler. Türkiye’ye İstiklal Savaşı boyunca on beş kez yardım parası gönderdiler. Hindistan Hilafet Komitesi 26 Aralık 1921’den 1922 tarihine kadar toplam 678.494 Türk Lirası ve 156 bin İngiliz sterlini gönderdi. Bu paralar Osmanlı Bankasında muhafaza edildi.

 

Emir Ali başkanlığında Hilafet Komitesi tarafından toplanan paraların Türkiye’ye gönderilmesinin nedeni hilafetin kurtarılmasıydı. Hintli tarihçi H. Sarya, Gandi’nin de İstiklal Savaşı için para gönderdiğini söyler. Gönderilen bu büyük yardımın bir kısmı ile ordunun ihtiyacı karşılanırken, İstiklal Savaşı sonrası kalan para geri iade edilmeyerek Türkiye İş Bankası’nın ana sermayesini oluşturmuştur.

 

Türkiye’nin Pakistan’la ilişkileri, Pakistan’ın Muhammed Ali Cinnah önderliğinde bağımsız bir devlet olarak kurulduğu 14 Ağustos 1947 tarihinden itibaren yakın dostluk ve kardeşlik anlayışı temelinde şekillenmiştir. Ayrıca bu iki ülkenin en son mutabık kaldığı ve BM’deki büyük referandumda Doğu Kudüs ile Mescidi Aksanın Filistin de kalmasına evet oyu vermeleriyle bir kez daha dostlukları pekişmiştir.

 

Türkiye ile Pakistan kardeşliğinin dönüm noktalarından biri de, Keşmir sorununda Türkiye’nin Pakistan’ın yanında olmasıdır ve Cammu ile Keşmir’in Pakistan’ın bir parçası olduğunu kabul etmeleridir. Tabi Türkiye bunu yaparken Pakistan’da Kuzey Kıbrıs sorununda Türkiye’ye destek vermiştir. Her iki ülkede Merkezi Antlaşma Teşkilatı’nın (CENTO) üyesidir ve yine her iki ülkede İslam İşbirliği Teşkilatı ile D-8 devletleri içerisinde yer edinmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti arasında bugüne kadar toplam 14 adet Askeri Anlaşma akdedilmiştir. Pakistan ile üst düzey askeri ziyaret ve temaslar yoğun bir şekilde devam etmektedir. İki ülke arasında askeri eğitim konusunda da yakın işbirliği mevcut olup, 1955 yılından günümüze kadar 501 Pakistanlı askeri personel Türkiye’de, 134 Türk askeri personeli ise Pakistan’da eğitim-öğretim verilmiştir.

 

Her iki ülkede silahlanma konusunda yurtdışına olan bağımlılıklarını azaltmaya çalışmaktadır. Türkiye’nin bu konu üzerine eğilmesi ve Atak helikopteri gibi savunma sanayi ürünlerinin ortaya çıkması her iki devleti bir kez daha karşılıklı ilgiye ve kardeşliğe pekiştirmektedir.

 

İki ülke afet zamanlarında birbirlerine maddi ve manevi desteklerde bulunmuşlardır. Pakistan 1999 depremi ve 2011 Van depreminde Türkiye’ye desteklerini esirgememiştir. Aynı zamanda Türkiye’de 2005 Kaşmir depreminden etkilenen Pakistanlılara 150 milyon dolarlık bir yardım paketi sağlamıştır.

 

Pakistan ile Türkiye liderlerinden, yaşadıkları problem ve yaşam tarzlarına kadar birçok yönden iki devlet birbirlerine benzerlik göstermişlerdir. İki ülkenin kurucusu M. Kemal Atatürk ile Muhammed Ali Cinnah, yine iki ülkenin büyük şairleri M. Akif Ersoy ile Muhammed İkbal, Adnan Menderes ile Zülfikar Ali Butto, Kadın Başbakanlar Tansu Çiller ile Benazir Butto zaman zaman birbirlerine benzetilmişlerdir. Bu benzetmelere birde hain ve alçak darbe girişimlerde hiç şüphesiz yer almıştır. Çünkü her iki ülke de üçten fazla darbe girişimi yaşanmıştır.

 

Her iki ülke arasındaki dostluğu din kardeşliğine bağlamak sığ bir düşünce olur. Dünya üzerinde birçok Müslüman ülke varken hiçbiriyle olan ilişkilerimiz Pakistan’la olduğu kadar dostluk seviyesine ulaşamamıştır. Din bu kardeşliği sağlamakta ama bu kardeşliğin asıl gayesi geçmişten günümüze kadar yaşanan hadiseler ve yaşanan olayların benzerliğidir.

 

Bu iki devletin bu güzel dostluğu İnşallah her daim devam eder ve bütün dış ile iç etkenlerle mücadele edip, yıkılmayacağımızı ve yeniden ceddimizin yaptığı gibi dünyaya baş edeceğimizi gösterirler...

 

 

 
Etiketler: Bir, Millet,, İki, Devlet, Türkiye, -, Pakistan,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
10 Mayıs 2020
Esasen Eski Orduevi Yıkılmamalı
17 Nisan 2020
Diyarbakır'dan Kuzey Kutbuna Giden Fotoğraf Sanatçısının Öyküsü
17 Nisan 2020
DBB'de Alınamayan Koronavirüs Tedbirleri
14 Nisan 2020
Diyarbakır'da ANDA Derneği İhtiyaç sahiplerine Erzak yardımında bulundu
10 Nisan 2020
Yerel Medya ile Ulusal Medya arasındaki farklar
10 Nisan 2020
İzole Yaşadığımız Bugünlerde Medyanın Kullanımı
07 Nisan 2020
DİYARBAKIRLI GENÇ YÖNETMEN MAVİ BALİNA KAMU SPOTUNU ÇEKTİ
07 Nisan 2020
BATMAN'I SAHİPSİZ BIRAKMAYAN SESSİZ ÇIĞLIKLAR
02 Nisan 2020
SANATÇI NOVRUZ AHMADOV'LA AZERBAYCAN DOSYASI
01 Nisan 2020
Araştırmacı ve Yazar Ali Şahin'le İran Dosyası
31 Mart 2020
Diyarbakır'da Sinema Sanat Kültür ve Eğitim Derneği Açtı
31 Mart 2020
Mark Zuckerberg Covid-19 ile Mücadele için Bill Gates vakdına destek sağladı
17 Mart 2020
Kars ili ve Sarıkamış Şehitleri üzerine Anektot
09 Aralık 2019
IPhone Tasarımcısı Jony Ive Resmen Apple'dan Ayrıldı
09 Aralık 2019
Bu Rus Hacker'ı Keşfedene 70 Milyar Dolar Ödül
27 Kasım 2019
Vatansızlıktan Üşüyerek Ölen Malaytalı Ahmet Kaya
11 Kasım 2019
Ebru Yaşar Düğüne katıldı Gelin ve Damat Unutuldu
30 Eylül 2019
Diyarbakır'lı Serkan'ın Survivor Hayali
27 Eylül 2019
Hazreti Süleyman Parkında seyyar satıcılık devri sona eriyor
27 Eylül 2019
Yıldırımın çarptığı sümer cami minaresinin çalışmaları devam ediyor
17 Eylül 2019
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Camilere Ücretsiz Rehberlik Hizmeti
13 Eylül 2019
Bizim Başka Diyarbakır'ımız yok
13 Eylül 2019
Sesisimize kulak verin - Diyarbakır'da medya kursları açın
13 Eylül 2019
Tarihi Surların Sprey Boyalarıyla İmtihanı
13 Eylül 2019
Viral Emoji Dua veya Beşlik – Bunun gerçek anlamı nedir?
13 Eylül 2019
KYK Yurt Zammına Hayır!
13 Ağustos 2019
PSİKOLOJİNİN NE OLDUĞUNA DAİR İKİ ÖRNEK
03 Ağustos 2019
DİYARBAKIR ESKİ STADYUMUNUN BULUNDUĞU ARAZİ KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDA
27 Temmuz 2019
Diyarbakır Surları Her Geçen Gün Kan Ağlıyor
14 Temmuz 2019
Sporda Şiddet Yasasının Yenilenmesi Üzerine
13 Temmuz 2019
Mardin Seyahatim Üzerine
15 Mayıs 2019
SELAHADDİN EYYUBİ
26 Nisan 2019
İSTİSMARLARA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
24 Nisan 2019
UZMAN DOKTOR FARUK DEMİR’İN BAŞARILI MESLEK HİKAYESİ
11 Nisan 2019
FİZY 22.. LİSELER ARASI MÜZİK YARIŞMASINA KATILAN OKULLARIN ARASINDA DİYARBAKIR’DA VAR
16 Mart 2019
İslam Şuuru Yeniden Canlanmalı
06 Mart 2019
Erzurum'da Yeni Bir Şair Doğuyor – Muhammed Sait KARA
03 Mart 2019
Ne İşe Yarar Şu Tor Browser?
28 Şubat 2019
KRİPTO PARA BİRİMİ - BİTCOİN
28 Şubat 2019
İNTERNETİN GİZEMLİ ARKA SOKAĞI – DEEP WEB
18 Şubat 2019
Nedir Bu Network Marketing
27 Ocak 2019
Plastik Atıklara Karşı Nasıl mı Mücadele Ederiz
30 Aralık 2018
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar mı Sanatçı?
15 Aralık 2018
MEVLANA’NIN FELSEFESİNDE İNSANİYET ÖĞRETİSİ
03 Aralık 2018
YENİ YOUTUBE DİZİSİ DİYARBAKIR’DAN ‘‘ÇIKMAZ 21’’
13 Kasım 2018
GİZEMİNİ BAZALT TAŞINDAN ALAN ŞEHİR
Haber Yazılımı