Yazı Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 08:10
 
Göç Göç Oldu Göçler Yola Dizildi
MEHMET NURİ ALİM
mehmet_betis@hotmail.com
 
 

Erzuırumsonhaber / Erzurum - Göç göç oldu göçler yola dizildi Erzurum’ lu sanatçımı Raci Alkır’ı rahmet ve minnetle anıyoruz. 2000 yılından itibaren Erzurum gerçekten göç göç oldu ki nüfusumuzun 60 ını kaybettik. Allah rahmet eylesin çok büyük bir kayıp Erzurum neden göç verir. Bu göçe sebep olan faktörler neler? Neden bu insanlar Erzurum’u terk ediyor?

 

1 – Isınma

 

2 – Ulaşım

 

3 – Giyim

 

4 – Nitelikli barınma

 

5 – Mevcut teşvik mevzuatının bölge ihtiyaçlarına göre revize edilmemesi

 

6 – Teşvik sisteminin içine enerji, SGK prim destekleri ile vergi indiriminin bölgeye göre düzenlenmemesi vs. vs. vs. say say bitmesi mümkün değil Sultan IV. Mehmet; “Her kim ki, bu memleketten (Erzurum'dan) vergi toplarsa Allah’ın laneti üzerine olsun diye fermanında yazıyor.

 

 Ama sadece yazmakla kalıyor Osmanlı'nın vergiden muaf tuttuğu tek şehir Erzurum ama teşviklerden en az yararlanan tek şehir Erzurum  kışı en ağır şartlarda geçiren bir şehir batı kışı 3 ay doğalgaz yakarak geçirir. Erzurum ise en az 8 ay yakar Batıda aylık doğalgaz faturası 100 tl iken Erzurum da en az 400 tl dir Batıda yaşayanlar 3 ay içerisinde ki yaktıkları doğalgaz faturasına isyan eder.

 

 Erzurum lu ise haline şükür eder. Ne yerel yönetimler nede Milletvekillerimiz çıkıp ta gelin doğalgaz faturasında indirim yapalım demezler.

 

 Bizim Erzurum sevdamız sadece seçimlere kadardır,  Ankara’ya gittik mi ne kış ne soğuk nede kışın ekonomi boyutu kalır aklımızda Yıllardır Erzurum  lunun sesine herkes kulak tıkamış durumda Ancak nispeten Erzurum iklimini aratmayan Bayburt ve Gümüşhane’ de yerel yönetimlerin baskısı ile doğalgaza 9 indirim yapılır Erzurum da 2 senedir tık yok.

 

Gümüşhane ve Bayburt’ta doğalgaz dağıtım firmaları tarifeleri yeniden belirleyerek 2021 yılına kadar geçerli olmak üzere 9 luk indirim sağladıklarını belirttiler Demek ki istendi mi doğalgazda da indirim oluyormuş bu bize neyi gösteriyor Erzurum’un sahipsiz olduğunu. Geçen seneler doğalgaz indirimini gündeme getirmiştik ama maalesef kendimiz söyledik kendimiz dinledik.

 

Birde eklemeden geçemeyeceğim kışın zemheri soğuklarında bile minnacık bedenleri okula yaya giden çocuklarımıza bile tatil verilmeyen bir ilde yaşıyoruz Acaba diyorum biz kuzey kutuplardan falan mı geldik?

 
Etiketler: Göç, Göç, Oldu, Göçler, Yola, Dizildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı