Yazı Detayı
17 Mart 2020 - Salı 19:20
 
Kars ili ve Sarıkamış Şehitleri üzerine Anektot
Devrim AKTÜRK
 
 

Erzurumsonhaber / Erzurum - Soğuk Sarıkamış’tan, hep bir yerden yükselen ‘‘Allahu Ekber’’ sesleriyle kavrulan yüreğimin ateşini, o sırada kimse sündüremezdi belki de. 90 bin şehidimizin ruhuna okunan yasinleri ve fatihaları hiç mi duymadınız veya işitmediniz kulaklarınızda? Evet, bir kez daha gördüm ki ecdadın içtiği şehadet şerbetleri, torunları tarafından muhafaza edilmektedir. Tıpkı onların bir zamanlar, bizleri muhafaza ettikleri gibi. Gariptir, bu kadar insan nasıl oldu da bir araya gelip Sarıkamış’a vardılar, halen aklım almış değil. Elbette bakanlıklar, dernekler ve vakıflar bu konuda bir çalışma başlatmışlardır. Amma velakin şu konuyu sizlere belirtebilirim ki, bir o kadar da insan hem yürüyerek hem otobüslere binerek ve hem de otostop çekerek varmışlardı ecdadın inlediği, kadim toprakların olduğu soğuk kar köşelerine. Mesela Dicle Üniversitesi pankartı gördüğümde bir garip olmuştum. Çünkü benim memleketimde eğitim veren bir kamu üniversitesi idi. Hemen gidip orada bulunan öğrencilere selam verdim. Öğrencilerle birlikte ayaküstü beş dakikalık sohbet ve muhabbet ettik. Kendilerine nasıl geldiklerini sorduğumda, otostopla geldiklerini aktardılar. O anda biraz şaşırdım, azıcık da merak ettim. Merakımı hiç beklemeden, neden geldiniz, diyerek sordum. Cevapları ise, ecdada bir fatiha okumak için, oldu. Tam da bu sebeple anladım ki iman varsa, imkânda var demektir. Ta Diyarbakır’dan Kars’a otostop çekerek gelen bir grup genç. Şaşırmamak elden bile değil.

 

Peki, Ne Olmuştu Sarıkamış’ta? Neler Yaşanmıştı ve Sonuç Ne Olmuştu

 

Tarihler 1914’ü gösterirken, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahdı Arşidük Ferdinand ve karısının bir Sırp milliyetçisi Principe tarafından öldürülmesiyle I. Cihan Harbi meydana gelmiş ve Osmanlı Devleti safını İtilaf Devletleri’nden yana kullanmıştı. Osmanlı Devleti, tam dokuz farklı cephede boğuşarak mücadele etmişti. Keza, bu cephelerden biride Kafkas (Sarıkamış) Cephesi idi. Kafkas Cephesi bir savunma cephesi değil, Ruslara karşı oluşturulan bir taarruz cephesidir ve başında da, Bakü petrollerini ele geçirip Asya Türklerine ulaşmaya çalışan Harbiye Nazırı Enver Paşa bulunmaktaydı.

 

Osmanlı Ordusu ilk olarak Kafkas Cephesi’nde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ruslarla savaşır. Uygun olmayan koşullarda ve zamanda, donanımsız Osmanlı askerlerinin büyük bir çoğunluğu (90 bin) Sarıkamış’ta, Allahuekber Dağları’nda soğuktan donarak şehit olurlar. Ancak Çanakkale Savaşı’ndan sonra buradaki 16. Kolordu Komutanlığı’na gelen Mustafa Kemal Paşa, yaptığı başarılı savaşla Rusları yenip, Bitlis ve Muş’u kurtarmıştır. Bu başarılarından dolayı madalya almış ve generalliğe terfi etmiştir. (Kaynak: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yükseköğretim Kurulu, Ayraç Kitabevi, Kızılay/Ankara, s. 62-64. bkz.)      

 

Ha, birde açıkça söylemek gerekirse benim Kars’a ilk seyahatim idi. Orada yaşadığım o eşsiz hatıra aklımdan çıkmasın diye de küçük bir bakkaldan tespih satın aldım. Filhakika hatıra kalması için, yerde bulduğum bir taş parçasını da yanımda getirdim. Şahsımca tüm seyyahların ve gezmeyi sevenlerin bu tarz şeyleri yapmaları gerekmektedir.

 

Kars İli İzlenimim

 

Benim Kars’a gidişim bir yurt gezisiyle oldu. 5 Ocak 2019 tarihinde saat 06.00’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı, 3 farklı yurttan 70 kişilik bir kafileyle Erzurum’dan (Horasan İlçesi) Kars’a doğru yola çıktık. Açıkçası söylemek gerekir ise, hava bayağı soğuktu ve medyada yansıyan haberlere göre Sarıkamış daha da soğuktu. Ancak şehitlerimizin ayak bastığı topraklara alnımızı sürmek, içimizi ısıtan sebeplerdendi.

 

Kars İline vardığımızda güzergâhımız Sarıkamış oldu ve ilkin gözüme yapılar denk geldi. Hem tarihi hem de eski yapılar, herhangi bir deprem anında yıkılmaya mahkûm idi. Anladığım kadarıyla da herhangi bir tedbir ve önlem alınmamıştı. Keza restorasyonun ‘r’si bile başlatılmamıştı. Haliyle bu durum iç yakıcı bir husustu. Apartmanlar en fazla beş katlıydı ve yatay bir inşa görünümüne sahiplerdi. Lakin şunu belirtebilirim ki, mimari fotoğrafçılıktan haz alan fotoğrafçılarımız, buralardan çok güzel görüntüler çıkarabilirler. Keza her apartmanda ve dükkânda en az bir ay yıldız bayrağımız dalgalanmaktaydı. Yani tam da onlara göre bir ortam bu İlimizin yapıları. Ancak şunu açıkça söyleyebilirim ki, Erzurum İlinde bile bu kadar ay yıldız bayrağımız dalgalanmamakta. Mustafa Kemal Atatürk’ün ise posterleri boy boy asılmış durumda. Filhakika bu durum hiçbir zaman medyada yansıtılmadı veya yansıtılmıyor. Peki, neden? Niçin böyle bir durum medyada yer almıyor? Atasözümüzde de yer aldığı üzere, görünen köy kılavuz istemez. Haliyle hem halkın bakış açısı hem de izlenimlerin çerçevesinde gönül rahatlığıyla belirtebilirim ki, Kars İlimiz, Erzurum İlimizden daha vatansever ve vatanperver konumda. Aynı durum, benim Mardin seyahatimde de yer aldı. Mardin’in Artuklu, Ömerli ve Midyat İlçeleri’ne gidip baktığınızda her yerde neredeyse ay yıldız bayrağımız dalgalanmaktadır. Mamafih bu görüntülerin hiç biri medyada yer almamaktadır. Elbette Kars’ın tüm ilçelerini gezmedim ve tam bir izlenim elde edemedim. Ve fakat en azından bu İlçemiz için medyada birkaç dakikalık görüntü yansıtılabilirdi diye düşünüyorum.

 

Sarıkamış Şehitlerimiz Üzerine

 

Tabi, bu vatanın bir karış toprağı elin Ruslarına veya halk dilinde elin gâvuruna yem olmaması için, canla başla o karlı dağlarda bir milletin bağımsızlığını yük edinen aziz şehitlerimizin yaptığı fedakârlık, şahsım adına çok kıymetli ve mana bakımından bir o kadar değerlidir. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki, bugün evimizde içtiğimiz bir tas sıcak çorbayı onlara borçluyuz. Onların kaşları buz tutarken, dudakları soğukta çatlarken, elleri üşümesin diye o dudaklarından sıcacık olarak çıkmasını bekledikleri nefeslerini üfürürlerken ve ağızlarından yankılanan Allahu Ekber seslerini, yüreklerinden haykıran Ya Muhammed Mustafa seslerini arşa ulaştırırken; bizler bu topraklarda ne güdüğü belirsiz işlerle uğraşmaktayız. Ve sadece senede bir aklımıza gelir aziz şehitlerimiz. Bu durum çok büyük bir yanlıştır muhterem okurlarım. Bize emanet edilen bu vatanı ilimle, bilimle, fenle ve en önemlisi güzel ahlakla duyurmadığımız müddetçe, ecdat o karlı dağlarda üşümeye devam edecektir. Ancak biz bu duruma bir mani olursak ve hakikati memleketimize duyurursak, şehitlerimiz o karlı dağlarda rahat uykuya ereceklerdir.

 

Kıymetli okurlarım, yazımı şehitlerimiz için yazdığım bir şiirle sonlandırmak istiyorum. Diğer yazımızda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın güzel dostlarım.    

 

TORUNLARINDAN SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNE HEDİYELER

 

Ey benim dilsiz memleketim

Doksan bin şehidimin uyuduğu güzel cennetim

Allahuekber Dağları’nda tekbirler çeken yiğitlerim

Sizlere, torunlarınızdan selam getirdim.

 

Ey güzel Muhammetçiklerim

Batıl ve ayyaş olanı değil

Hak olanı savunan aziz ceddim

Size, torunlarınızdan şehadet şerbeti getirdim.

 

Ey vatan için soğuktan elleri buz tutan

Ayakları ve vücutları tir tir titreyen

Ancak düşmana geçit vermeyen dedelerim

Sizlere, torunlarınızdan yasinler ve fatihalar getirdim.

 

Ey diz boyuna ulaşan karlara karşı gelen

Soğuktan nefeslerini ellerine üfleyen

Isınmak için kardeşlerine sarılan

Ve Allah diyerek hayata gözlerini yuman neferlerim

Size, torunlarınızdan ay yıldızlı kefenler getirdim.

 

Ey benim karda yatan muhafızlarım

Ezan dinmesin ve vatan bölünmesin diyerek yollara koyulan

Devlete zeval gelmemesi için göçüp giden şehitlerim

Sizlere, seksen bir torununuzdan seksen bir adet toprak getirdim.

 

DEVRİM AKTÜRK 

 

 

 
Etiketler: Kars, ili, ve, Sarıkamış, Şehitleri, üzerine, Anektot,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
10 Mayıs 2020
Esasen Eski Orduevi Yıkılmamalı
17 Nisan 2020
Diyarbakır'dan Kuzey Kutbuna Giden Fotoğraf Sanatçısının Öyküsü
17 Nisan 2020
DBB'de Alınamayan Koronavirüs Tedbirleri
14 Nisan 2020
Diyarbakır'da ANDA Derneği İhtiyaç sahiplerine Erzak yardımında bulundu
10 Nisan 2020
Yerel Medya ile Ulusal Medya arasındaki farklar
10 Nisan 2020
İzole Yaşadığımız Bugünlerde Medyanın Kullanımı
07 Nisan 2020
DİYARBAKIRLI GENÇ YÖNETMEN MAVİ BALİNA KAMU SPOTUNU ÇEKTİ
07 Nisan 2020
BATMAN'I SAHİPSİZ BIRAKMAYAN SESSİZ ÇIĞLIKLAR
02 Nisan 2020
SANATÇI NOVRUZ AHMADOV'LA AZERBAYCAN DOSYASI
01 Nisan 2020
Araştırmacı ve Yazar Ali Şahin'le İran Dosyası
31 Mart 2020
Diyarbakır'da Sinema Sanat Kültür ve Eğitim Derneği Açtı
31 Mart 2020
Mark Zuckerberg Covid-19 ile Mücadele için Bill Gates vakdına destek sağladı
09 Aralık 2019
IPhone Tasarımcısı Jony Ive Resmen Apple'dan Ayrıldı
09 Aralık 2019
Bu Rus Hacker'ı Keşfedene 70 Milyar Dolar Ödül
27 Kasım 2019
Vatansızlıktan Üşüyerek Ölen Malaytalı Ahmet Kaya
11 Kasım 2019
Ebru Yaşar Düğüne katıldı Gelin ve Damat Unutuldu
04 Kasım 2019
Bir Millet, İki Devlet Türkiye - Pakistan
30 Eylül 2019
Diyarbakır'lı Serkan'ın Survivor Hayali
27 Eylül 2019
Hazreti Süleyman Parkında seyyar satıcılık devri sona eriyor
27 Eylül 2019
Yıldırımın çarptığı sümer cami minaresinin çalışmaları devam ediyor
17 Eylül 2019
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Camilere Ücretsiz Rehberlik Hizmeti
13 Eylül 2019
Bizim Başka Diyarbakır'ımız yok
13 Eylül 2019
Sesisimize kulak verin - Diyarbakır'da medya kursları açın
13 Eylül 2019
Tarihi Surların Sprey Boyalarıyla İmtihanı
13 Eylül 2019
Viral Emoji Dua veya Beşlik – Bunun gerçek anlamı nedir?
13 Eylül 2019
KYK Yurt Zammına Hayır!
13 Ağustos 2019
PSİKOLOJİNİN NE OLDUĞUNA DAİR İKİ ÖRNEK
03 Ağustos 2019
DİYARBAKIR ESKİ STADYUMUNUN BULUNDUĞU ARAZİ KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDA
27 Temmuz 2019
Diyarbakır Surları Her Geçen Gün Kan Ağlıyor
14 Temmuz 2019
Sporda Şiddet Yasasının Yenilenmesi Üzerine
13 Temmuz 2019
Mardin Seyahatim Üzerine
15 Mayıs 2019
SELAHADDİN EYYUBİ
26 Nisan 2019
İSTİSMARLARA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
24 Nisan 2019
UZMAN DOKTOR FARUK DEMİR’İN BAŞARILI MESLEK HİKAYESİ
11 Nisan 2019
FİZY 22.. LİSELER ARASI MÜZİK YARIŞMASINA KATILAN OKULLARIN ARASINDA DİYARBAKIR’DA VAR
16 Mart 2019
İslam Şuuru Yeniden Canlanmalı
06 Mart 2019
Erzurum'da Yeni Bir Şair Doğuyor – Muhammed Sait KARA
03 Mart 2019
Ne İşe Yarar Şu Tor Browser?
28 Şubat 2019
KRİPTO PARA BİRİMİ - BİTCOİN
28 Şubat 2019
İNTERNETİN GİZEMLİ ARKA SOKAĞI – DEEP WEB
18 Şubat 2019
Nedir Bu Network Marketing
27 Ocak 2019
Plastik Atıklara Karşı Nasıl mı Mücadele Ederiz
30 Aralık 2018
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar mı Sanatçı?
15 Aralık 2018
MEVLANA’NIN FELSEFESİNDE İNSANİYET ÖĞRETİSİ
03 Aralık 2018
YENİ YOUTUBE DİZİSİ DİYARBAKIR’DAN ‘‘ÇIKMAZ 21’’
13 Kasım 2018
GİZEMİNİ BAZALT TAŞINDAN ALAN ŞEHİR
Haber Yazılımı