Yazı Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 12:05
 
Mardin Seyahatim Üzerine
Devrim AKTÜRK
 
 

Erzurumsonhaber / Erzurum -  Geçenlerde uzun bir zamandır beklediğim ve arzuladığım bir şehir yolculuğuna çıktım. Arzuladığım seyahat bir masal şehir olan, bir taş diyarlar şehri olan Mardin (Mêrdîn) idi.

Elbette ki birçok dizinin çekilmesine mazhar olan bu şehri görmemek olmazdı. Çünkü bu şehir uygarlığın beşik bölgelerinden birine kol kanat sermişti, o beşik bölge Mezopotamya’dır.

Mardin’e doğru seyahat etmek isterseniz mutlaka bir cep kitaplığı yanınızda bulunsun. Yol için güzel müzikleri dinleyin. Yola çıkmadan önce küçük bir kahvaltı yapın, belki piknik yaparsanız diye de küçük bir yolluk hazırlamayı unutmayın. Ha birde, mutlaka birkaç şişe buzlu veya soğuk su götürmeyi/almayı unutmayın. Şu hususu çok açık bir şekilde belirtmek isterim ki, Mardin bildiğiniz bir açık hava müzesine sahip. Önemlikle Mardin insanlarıyla, yani halkı ile çok daha güzel ve çok daha kültürel bir yapıya sahip. Ancak dilerseniz Mardin’e yaptığım seyahati ve görüp gezdiğim yerleri belirtmeden önce, çok kısa bir tanıtımını yapmak isterim…

 

Mardin (Mêrdîn) Tanıtımı

Mardin, TÜİK verilerine göre; 2017 tarihinde nüfusu 809 bin 719’a yükselen, rakımı ise 1.083 olan bir şehirdir.  Bu şehir Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle Bölümü’nde yer alan bir ildir ve Suriye’ye komşudur. Şehir bağlamında ise batısında Şanlıurfa ili, kuzeyinde Diyarbakır ve Batman illeri, kuzeydoğusunda Siirt ili ve doğusunda Şırnak iline komşudur. Mardin’in 10 ilçesi bulunmaktadır. Ayrıca bu ilde Diyarbakır yolu üzerinde, Mardin şehir merkezinde yer alan ve 2007 yılında kurulmuş olan Mardin Artuklu Üniversitesi bulunmaktadır.

Mardin farklı dini ve etnik inanışlarla, hem sanatsal açıdan hem de tarihi açıdan göz kamaştıran yapılarla kendini büyülemektedir. Nitekim Mardin’in güzergâhında İpek Yolu’nun da olması, tarihten beridir ne kadar önem arz eden bir bölge olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Mardin ili kış aylarında soğuk, yaz aylarında ise güneyden gelen çöl iklimi etkisi altında olduğu için kurak geçer. Ayrıca ilde Türkiye sıcaklık rekoru kırılmıştır (48.8 Kızıltepe/Mardin).

Mardin’de başta Kürtler olmak üzere, Hıristiyan Süryaniler, Sünni Araplar, Türkler, Yezidi Kürtler ve Ermeniler yaşamaktadır (Kaynak: mynet.com).

 

Evet, gel gelelim asıl konumuza. Yani Mardin’e seyahatim üzerine…

Mardin’e Diyarbakır ilinden doğru yola çıktık. Çınar İlçesi, Mardin’e giriş kapısıdır. Çınar’dan geçtikten sonra Mardin topraklarına girmiş olduk. İlkin Sultan Şeyhmus (Musa bin Mahin el-Mardini k.s.) Türbesi’ni ziyarete gittik. İçeriye girmek için giriş bileti almak zorundaydık. Beş kişi gittiğimiz Türbe ziyaretine giriş için beş lira verdik. Çok büyük ve geniş bir bahçenin hemen hemen ortasında bulunmaktaydı Sultan Şeyhmus Türbesi. Türbelerin yapılarından tutunda orada bulunan seyyah satıcılarına, Türbe görevlilerinden tutunda bahçenin uzunluğu ve genişliğine kadar her şey çok güzel ve göz kamaştırıcıydı. Amma velâkin bahçenin içersinde peyzajların yapılmaması, yeşillik çalışmalarının çok fazla eksik kalması/yapılmaması, bahçenin dışında asfalt çalışmalarının yapılmaması, bahçe içerisinde azcık, dışında da bayağı fazla icraatların oluşturulmaması, kısacası geziye veyahut seyahate gelen birinin istediklerinin o Türbe civarında olmaması şahsen beni çok üzdü. Ancak beni en mutlu eden husus şuydu; dışı karpuza, içi kavuna ve tadı ise salatalığa benzeyen, adına da ‘‘Şelengo’’ denilen sebze gerçektende çok güzel ve çok enfesti. Nitekim Mardin’in birçok semtinde ve pazarında bu sebzeden kilolarca satılıyordu ama Türbe içerisindeki şelengolar bir başka idi. Burada küçük bir piknik yaptıktan sonra aracımıza binmek için Türbeden ayrıldık. Türbeden ayrılmadan önce bir çeşme vardı, orada bir söz benim dikkatimi gün boyunca çekti: ‘‘İnsanoğlu fani dünyada ne su ne ekmek ne de mal mülke gözü duyar. Ancak ebedi dünyada bir tek toprak gözü duyar.’’

Mardin’deki ikinci durağımız Artuklu İlçesi’ne idi. Bu ilçede yer alan her bir ev, her bir dinin her bir ibadethanesi, her bir insanın giyim kuşamı ve hayvanların (-ki önemlikle atların) hal-tavır-hareketleri gerçektende muazzamdı. Buradaki evler dar sokaklara sahip ve hemen hemen hiç düzlük göremezsiniz. Gerçi Mardin’in sadece Artuklu, Yeşilli ve Artuklu ilçelerini tek dolaştım. Anlayacağınız üzere diğer yedi ilçeden bi haberim ama pek de bir farkın olduğunu düşünmüyorum. Önemlikle bu ili ve bu ilçeyi başta tarihi filmler çekmek isteyenler olmak üzere, dizi yapımcılığını sevenlere, gezi fotoğrafçılarına ve tüm milletimize tavsiye ediyorum. Gönülden söylüyorum ki kefiliniz benim, pişman kalırsanız gerekli eleştirileri yapmakta serbestsiniz.

Başta Midyat olmak üzere bu ilçede de çok fazla Süryani şarapları satan dükkânlar var. Önümüzü ise iki de bir uzun boylu, tarihi kıyafetler giymiş, palabıyıklı ağabeyler kesiyordu. Bu ağabeyler kötü birileri değildi, tam aksine bize her seferinde ikramlarda bulunuyorlardı. Bu ağabeylerin adı Artuk Bey idi. Bize Artuk Bey Badem Şekeri, Artuk Bey Kahvesi gibi çeşitli yiyecek ve içecek ikram ediyorlardı.

Buradaki belediye otobüsleri bir nevi minibüs gibi. Bu araçların dış tarafları sanki Mardin’in yapılarını andırırcasına tasarlanmış ve şekillenmişlerdi.

Mardin’de yer alan tarihi evlerin nerede ise hepsi havlulu, yarısı yeşillikli yarısı yeşilliksiz, kapılar koyu kahverengili ve bu kapılarda iki tane siyah tokmak bulunmaktaydı. Bu evler araştırmalarıma göre sarı kalker taşlara sahip yapılar. Ve bu taşlardan bölgede fazlasıyla bulunmaktaymış. Bu evlere uzaktan baktığınızda sanırsınız ki üst üste yığılarak inşa edilmiş. Tabi bu durum çok normal, çünkü bulunduğu konum bakımından ve bölgenin düzlükte olmaması bu hususun gün yüzüne çıkmasını sağlamış ama baktığımızda bu husus çevreye çok güzel bir görüntü sağlamakta. Nitekim bu üst üstelik ve sıkışık yapılaşma, kente özgü ve kente özgün bir görüntü kazandırmaktadır.

Mardin’de caddelerin dört yola ayrıldıkları kavşakların hemen ortalarında çok güzel heykeller bulunmaktaydı. Bu heykeller Mardin tarihini andıran şekilde tasarlanmış olmalarıyla birlikte, Mardin halkının kültürünü aktaran ve hem ırk hem de dini kardeşliklerini pekiştiren sembolleri de oluşturduğunu belirtmek isterim.

Gel gelelim Mardin’deki futbol durumuna. Orada öğrendiğim kadarıyla Mardin’i temsil eden futbol takımları çok kötü konumda ve durumdalar. Onun dışında Mardin 21 Kasım Stadyumu’nun etrafını ve çevresini de gördüm. Ne yazık ki bu stadyum çok küçük olmakla birlikte artık yıkılmaya terk edilmiş. Mutlaka TFF’nin, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın veyahut sayın Cumhurbaşkanımızın burada yeni bir stat girişiminde bulunması gerekmektedir. Bu sayede hem Mardin halkı hem de Mardin futbolcuları yeni statlarında çok daha iyi bir futbol gösterisi sergileyeceklerine inanıyorum.

Mardin ili esasen diziler ve filmler sayesinde iyi bir popülerlik kazandı. Çünkü bu İli benim gibi birçok gezgin ve turist seyahat etmek için gelmişlerdi. Her biri Hercai dizisinin çekildiği yeri görmek ve orada belki dizideki oyuncularla tanışmayı hayal ediyordu. Bu sayede anladım ki, diziler gerçektende şehirlerin tanıtımı için çok önemli kaynaklardan biridir.

Yolumuzu daha sonra Midyat’a çevirdik. Mardin’in diğer ilçeleri birbirine yakın iken, Midyat İlçesi diğerlerine göre daha uzak bir konumdaydı. Buranın da Artuklu İlçesi’nden kalır yanı yoktu. Sadece Süryani şaraplarının satıldığı yer daha fazlaydı ve daha gelişmişti, o kadar. Midyat’ı gezerken ayağımın altına bir yazı gördüm. Kaldırımda Nazım Hikmet Ran’ın bir sözü vardı: ‘‘… uzak bir şehir ve şarkı vardı… şarkı nihaventti.’’ Tabi bu yazıyı görmek beni çok üzdü. Çünkü Sezai Karakoç’un da sözü, diğer birçok fikir ve ilim adamının da sözleri kaldırım taşlarında bulunmaktaydı. Bu kaldırım taşlarının mutlaka kaldırılması ve duvarlara geçirilmesi şarttır, gerekmektedir. Daha sonra yemek için bir lokantaya girdik. Ben hem ciğer yeme fırsatım oldu hem de adana kebabı. Fiyatları son derece uygundu. Ama ciğerleri Diyarbakır ciğerinin yerini asla tutamaz. Gerçekten de o lokantada yediğim ciğer, hayatımda yediğim en ağza duyum olmaz ciğerlerden biri idi. Ancak adana kebaplarına bayıldım. Gerçekten de tadı, tuzu, biberi, yani her şeyi ile son derece lezzetliydi.

Mardin’de yapılan yeni binalar apartman şeklinde olmakla birlikte, dış tarafları tıpkı Mardin şehrine üzgün bir şekilde oluşturulmuş/oluşturulmaktadır.

Son olarak ise, çok gezen mi iyi bilir yoksa çok okuyan mı? Bu anlattıklarımdan sonra çok gezenin daha iyi bildiğini anlayacaksınız ve bu İl’e seyahat ettiğinizde göreceksinizdir.

 
Etiketler: Mardin, Seyahatim, Üzerine,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
10 Mayıs 2020
Esasen Eski Orduevi Yıkılmamalı
17 Nisan 2020
Diyarbakır'dan Kuzey Kutbuna Giden Fotoğraf Sanatçısının Öyküsü
17 Nisan 2020
DBB'de Alınamayan Koronavirüs Tedbirleri
14 Nisan 2020
Diyarbakır'da ANDA Derneği İhtiyaç sahiplerine Erzak yardımında bulundu
10 Nisan 2020
Yerel Medya ile Ulusal Medya arasındaki farklar
10 Nisan 2020
İzole Yaşadığımız Bugünlerde Medyanın Kullanımı
07 Nisan 2020
DİYARBAKIRLI GENÇ YÖNETMEN MAVİ BALİNA KAMU SPOTUNU ÇEKTİ
07 Nisan 2020
BATMAN'I SAHİPSİZ BIRAKMAYAN SESSİZ ÇIĞLIKLAR
02 Nisan 2020
SANATÇI NOVRUZ AHMADOV'LA AZERBAYCAN DOSYASI
01 Nisan 2020
Araştırmacı ve Yazar Ali Şahin'le İran Dosyası
31 Mart 2020
Diyarbakır'da Sinema Sanat Kültür ve Eğitim Derneği Açtı
31 Mart 2020
Mark Zuckerberg Covid-19 ile Mücadele için Bill Gates vakdına destek sağladı
17 Mart 2020
Kars ili ve Sarıkamış Şehitleri üzerine Anektot
09 Aralık 2019
IPhone Tasarımcısı Jony Ive Resmen Apple'dan Ayrıldı
09 Aralık 2019
Bu Rus Hacker'ı Keşfedene 70 Milyar Dolar Ödül
27 Kasım 2019
Vatansızlıktan Üşüyerek Ölen Malaytalı Ahmet Kaya
11 Kasım 2019
Ebru Yaşar Düğüne katıldı Gelin ve Damat Unutuldu
04 Kasım 2019
Bir Millet, İki Devlet Türkiye - Pakistan
30 Eylül 2019
Diyarbakır'lı Serkan'ın Survivor Hayali
27 Eylül 2019
Hazreti Süleyman Parkında seyyar satıcılık devri sona eriyor
27 Eylül 2019
Yıldırımın çarptığı sümer cami minaresinin çalışmaları devam ediyor
17 Eylül 2019
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Camilere Ücretsiz Rehberlik Hizmeti
13 Eylül 2019
Bizim Başka Diyarbakır'ımız yok
13 Eylül 2019
Sesisimize kulak verin - Diyarbakır'da medya kursları açın
13 Eylül 2019
Tarihi Surların Sprey Boyalarıyla İmtihanı
13 Eylül 2019
Viral Emoji Dua veya Beşlik – Bunun gerçek anlamı nedir?
13 Eylül 2019
KYK Yurt Zammına Hayır!
13 Ağustos 2019
PSİKOLOJİNİN NE OLDUĞUNA DAİR İKİ ÖRNEK
03 Ağustos 2019
DİYARBAKIR ESKİ STADYUMUNUN BULUNDUĞU ARAZİ KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDA
27 Temmuz 2019
Diyarbakır Surları Her Geçen Gün Kan Ağlıyor
14 Temmuz 2019
Sporda Şiddet Yasasının Yenilenmesi Üzerine
15 Mayıs 2019
SELAHADDİN EYYUBİ
26 Nisan 2019
İSTİSMARLARA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
24 Nisan 2019
UZMAN DOKTOR FARUK DEMİR’İN BAŞARILI MESLEK HİKAYESİ
11 Nisan 2019
FİZY 22.. LİSELER ARASI MÜZİK YARIŞMASINA KATILAN OKULLARIN ARASINDA DİYARBAKIR’DA VAR
16 Mart 2019
İslam Şuuru Yeniden Canlanmalı
06 Mart 2019
Erzurum'da Yeni Bir Şair Doğuyor – Muhammed Sait KARA
03 Mart 2019
Ne İşe Yarar Şu Tor Browser?
28 Şubat 2019
KRİPTO PARA BİRİMİ - BİTCOİN
28 Şubat 2019
İNTERNETİN GİZEMLİ ARKA SOKAĞI – DEEP WEB
18 Şubat 2019
Nedir Bu Network Marketing
27 Ocak 2019
Plastik Atıklara Karşı Nasıl mı Mücadele Ederiz
30 Aralık 2018
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar mı Sanatçı?
15 Aralık 2018
MEVLANA’NIN FELSEFESİNDE İNSANİYET ÖĞRETİSİ
03 Aralık 2018
YENİ YOUTUBE DİZİSİ DİYARBAKIR’DAN ‘‘ÇIKMAZ 21’’
13 Kasım 2018
GİZEMİNİ BAZALT TAŞINDAN ALAN ŞEHİR
Haber Yazılımı