Yazı Detayı
14 Temmuz 2019 - Pazar 08:53
 
Sporda Şiddet Yasasının Yenilenmesi Üzerine
Devrim AKTÜRK
 
 

Erzurumsonhaber / Erzurum - Önemlikle son dönemlerde, ülkemiz adına sporda şiddetin önüne geçebilmek için çok büyük atılımlar ve çalışmalar yapıldı.  Bu çalışmalardan en önemlisi ise PassoLig uygulamasının getirilmesiydi. Bu sistem bazı gruplarca eleştirilirken, bazı gruplarca ise çok takdir edildi.

Bugün ise sporda şiddetin önüne geçebilmek için yeni çalışmalar ve uygulamalar söz konusu. Nitekim bu konuların her biri Ak Parti tarafından TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Peki TBMM Başkanlığı’na sunulan yeni uygulamalar nelerdir, yeni uygulamalar ne gibi tehlikelerin ve şiddetin önüne geçmektedir, bu uygulamalara uymayanların cezası nedir?

Biyometrik Yöntemlerle Kimlik Doğrulaması 

Bu teklifin yasalaşması halinde seyircilerin müsabaka alanlarına girişinde biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulaması yapılacak. Bu sayede başkasının PassoLig kartını kullananların önüne geçilecek. Ayrıca bu kişi bir suçlu ise veya daha önce bir suç işlemiş ise hemen bu duruma mani olunacak.

TFF Süper Lig ve 1. Lig Dışındaki Liglerle Futbol Dışındaki Branşlara da Elektronik Kart ve Elektronik Bilet Uygulaması

Teklifin yasalaşması halinde seyircilerin kontrolü daha iyi sağlanacak ve bu sayede bir adım daha şiddetin önüne geçilmiş olacak. Kulüplerin, elektronik karttan kendi paylarına düşen gelirlerin devir ve temlik yasağı da kalkacak.

Spor Alanlarında ve Dışında ‘Tehdit’’, ‘‘Küfür’’ ve ‘‘Hakaret’’ Suç Kapsamına Alınıyor

Başta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu takımlarının başına gelen en önemli sorunlardan biri ise; spor alanları içerisinde ve dışında hem teknik ekibe olsun, hem oyunculara olsun hem de izleyicilere olsun tehditler ve hakaretler edilmesidir. Ancak bu durumun yasalaşması dahilinde ‘‘Tehdit’’, ‘‘Küfür’’ ve ‘‘Hakaret’’ içerikli tezahüratlar suç kapsamına alınacak. Bu tehdit ve hakaretlerin içerisinde din, dil, ırk, mezhep gibi konularda dahil edilecek. Bu teklifin içerisinde yer alan bir diğer madde de; basın yayın yoluyla sporda şiddeti teşvik edecek şekilde açıklama(lar)da bulunan kişiler için öngörülen 3 aylık seyirden men yasağının süresinin 1 yıla çıkacak olmasıdır. Hatırlanacağı üzere geçen aylarda Sakaryaspor ve Amedspor karşılaşmasının bitiminde iki takımın oyuncuları birbirleriyle vedalaşırken; Amedspor forması giyen Mansur Çalar adındaki futbolcunun elinde maç boyunca jilet taşıdığı söylenmiş, açıklamalar yapılmış, görüntülerin olduğu aktarılmıştı. Bundan ötürü de TFF, bu oyuncuyu futboldan süresiz men etmişti. Ancak daha sonra TFF’nin yaptığı açıklamada Mansur Çalar’ın değil maç boyunca, hiçbir şekilde elinde jilet taşımadığı tespit edilmiş ve oyuncuya verilen men cezası on bir maç oynamama cezasına dönüştürülmüştü. Filhakikat o gün bazı basın – yayın organları Mansur Çalar’ı teröristlik ve zalimlikle suçlarken, Amedspor takımının da kapatılması gerektiğini söylüyorlardı, yetmezmiş gibi birde açıklamalarda bulunuyorlardı.

Meclis Başkanlığı’na sunulan ve teklif içerisinde yer alan bir diğer madde ise; sporda şiddet dilini kullananlara ve futbolculara etnik kökenlerinden dolayı hakaret edenlere yaptırımların uygulanacağıdır. Bu sayede kimse kimsenin dinine, diline, ırkına ve mezhebine hakaret edemeyecek. Aynı şekilde statlarda herhangi biri, bir bez parçasıyla ya da maske takarak yüzlerini gizleyemeyecek veya müsabakanın huzurunu bozan davranışlarda bulunamayacak. Çünkü bu tarz davranışları sergileyenlere de yaptırımlar uygulanacak.

TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifler sadece bunlarla sınırlı değil. Sosyal medya üzerinden birbirine küfür ve hakaret edenlere 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu sayede artık twitter, facebook, instagram, vb. sosyal medya ortamlarında kimse kimseye tuttuğu takımdan dolayı hakaret edemeyecek, tehditte bulunamayacak, taraftarlarına küfür edemeyecek. Bu yasanın uygulanması en çokta Güneydoğu takımlarının işine yarayacak gibi. Çünkü nerede ise her maçta Güneydoğu takımlarına çirkin söylemler ve hakaretler söz konusu oluyor. Bu teklifin yasalaşması halinde takımlara ve seyircilere karşı uygulanan hakaret ve tehditler asgari seviyeye düşmüş olacak.

Bir başka teklif ise, spor karşılaşmasında meşale yakanlara 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verileceğidir. Esasen futbolda yaşanan en büyük sıkıntılardan biri, meşalelerin yakılmasıdır. Çünkü meşaleler yüzünden statlarda zararlar meydana geliyor; hakemler, oyuncular ve seyirciler ( başta çocuklar ve kadınlar) yaralanıyor; sahada bir takım huzursuzluk ve sıkıntılar meydana geliyor. Bu sayede teklifin yasalaşması en çokta ailecek spora giden seyircileri memnun edecektir.

Belki de sunulan en önemli tekliflerden biride, karaborsa satış yapanlara karşı 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının verilmesi olacaktır. Neden mi en önemli tekliflerden biri? Çünkü PassoLig sistemi uygulandığından beridir bazı seyirciler, Ali Cengiz tarzında oyunlar oynadı ve ellerindeki PassoLig’i ile aldığı maçın biletini, bir başkasına 2 katı üzerinden satıyordu. Farz edelim ki herhangi bir futbol karşılaşmasında yer alan maçın fiyatı 20 lira iken, PassoLig kartına sahip olan biri bu maçın biletini alıp, bir başkasına 60 lira üzerinden satıyordu. Bu sayede böyle bir suçu işleyenlere karşı verilecek en iyi ceza, karaborsa satış yapanlara karşı 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek olmasıdır. Keza biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulanması sistemi sayesinde, bu gibi durumların önüne daha ivedi bir şekilde geçilecek.

 

 
Etiketler: Sporda, Şiddet, Yasasının, Yenilenmesi, Üzerine,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Aralık 2019
IPhone Tasarımcısı Jony Ive Resmen Apple'dan Ayrıldı
09 Aralık 2019
Bu Rus Hacker'ı Keşfedene 70 Milyar Dolar Ödül
27 Kasım 2019
Vatansızlıktan Üşüyerek Ölen Malaytalı Ahmet Kaya
11 Kasım 2019
Ebru Yaşar Düğüne katıldı Gelin ve Damat Unutuldu
04 Kasım 2019
Bir Millet, İki Devlet Türkiye - Pakistan
30 Eylül 2019
Diyarbakır'lı Serkan'ın Survivor Hayali
27 Eylül 2019
Hazreti Süleyman Parkında seyyar satıcılık devri sona eriyor
27 Eylül 2019
Yıldırımın çarptığı sümer cami minaresinin çalışmaları devam ediyor
17 Eylül 2019
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Camilere Ücretsiz Rehberlik Hizmeti
13 Eylül 2019
Bizim Başka Diyarbakır'ımız yok
13 Eylül 2019
Sesisimize kulak verin - Diyarbakır'da medya kursları açın
13 Eylül 2019
Tarihi Surların Sprey Boyalarıyla İmtihanı
13 Eylül 2019
Viral Emoji Dua veya Beşlik – Bunun gerçek anlamı nedir?
13 Eylül 2019
KYK Yurt Zammına Hayır!
13 Ağustos 2019
PSİKOLOJİNİN NE OLDUĞUNA DAİR İKİ ÖRNEK
03 Ağustos 2019
DİYARBAKIR ESKİ STADYUMUNUN BULUNDUĞU ARAZİ KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDA
27 Temmuz 2019
Diyarbakır Surları Her Geçen Gün Kan Ağlıyor
13 Temmuz 2019
Mardin Seyahatim Üzerine
15 Mayıs 2019
SELAHADDİN EYYUBİ
26 Nisan 2019
İSTİSMARLARA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
24 Nisan 2019
UZMAN DOKTOR FARUK DEMİR’İN BAŞARILI MESLEK HİKAYESİ
11 Nisan 2019
FİZY 22.. LİSELER ARASI MÜZİK YARIŞMASINA KATILAN OKULLARIN ARASINDA DİYARBAKIR’DA VAR
16 Mart 2019
İslam Şuuru Yeniden Canlanmalı
06 Mart 2019
Erzurum'da Yeni Bir Şair Doğuyor – Muhammed Sait KARA
03 Mart 2019
Ne İşe Yarar Şu Tor Browser?
28 Şubat 2019
KRİPTO PARA BİRİMİ - BİTCOİN
28 Şubat 2019
İNTERNETİN GİZEMLİ ARKA SOKAĞI – DEEP WEB
18 Şubat 2019
Nedir Bu Network Marketing
27 Ocak 2019
Plastik Atıklara Karşı Nasıl mı Mücadele Ederiz
30 Aralık 2018
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar mı Sanatçı?
15 Aralık 2018
MEVLANA’NIN FELSEFESİNDE İNSANİYET ÖĞRETİSİ
03 Aralık 2018
YENİ YOUTUBE DİZİSİ DİYARBAKIR’DAN ‘‘ÇIKMAZ 21’’
13 Kasım 2018
GİZEMİNİ BAZALT TAŞINDAN ALAN ŞEHİR
Haber Yazılımı