Yazı Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 15:52
 
Tek Kişilik Haçlı Seferi
Fırat AKSOY
gazeteci100@gmail.com
 
 

Erzurumsonhaber / Erzurum -  Kıymetli  okurlar...

 

Bu yazımı uzun bulupta okumamazlik etmeyin.

 

Bu hafta size tekrar kişilik  Haçlı  seferi nasıl olur ondan bahsedeceğim.

 

Bilinen 9 haçlı seferi var ama ben 11 digeceğim.

 

10. çocuk haclı seferi ve 11.ise tek kişilik  Haçlı seferi.

 

Haçlı Seferleri ve Anadolu’da Haçlı Devletleri

 

Hıristiyanlarca kutsal sayılan Hz. İsa’nın doğum yeri Kudüs ve dolayları, VII. yüzyıldan beri Müslümanlar’ın elinde bulunuyordu. Avrupa’da yaşayan Hıristiyanlar’ın bu kutsal yerleri Müslümanlar’dan almak için giriştikleri seferlere Haçlı Seferleri denir. Bu seferlere katılan Hıristiyanlar, sefere çıkarlarken göğüslerine ve kalkanlarına, seferden dönerlerken de sırtlarına kırmızı birer haç işareti koyuyorlardı. İşte bunun için de kendilerine Haçlı denmiştir. 1096 ile 1270 yılları arasında yapılan sekiz Haçlı seferinden sadece birinci ve dördüncü seferlere krallar katılmamıştır. En önemli seferler ise birinci ve üçüncü Haçlı seferleridir.

 

Haçlı Seferleri’nin Sebepleri

 

Dinî Sebepler

 

Dinlerine çok sıkı bağlı olan bazı Hıristiyanlar, Kuluni Tarikatı’nın kışkırtması sonucu, kutsal sayılan yerlerin mutlaka alınması lâzım geldiğine inandılar. Tarikat mensupları, Tanrı’nın ve Hz. İsa’nın da bunu istediklerini her tarafta söylemeye başladılar. Ayrıca Hıristiyan inancına göre, Hz. İsa’nın uğruna ölen bir kimse günahlarından kurtulacağı gibi doğruca cennete gidecekti. Daha önceleri kutsal yerleri ziyaret ederek ülkelerine dönenlerin, Müslümanlar’dan devamlı şikâyetleri de Kudüs’ün Müslümanlar’dan geri alınması fikrini körüklüyordu.

 

Türk İlerleyişi Karşısında Bizans’ın Batı’dan Israrlı Yardım İstekleri

 

XI. yüzyıldan itibaren Selçuklular’ın baskısı altında kalan ve Anadolu’yu ellerinden çıkartan Bizanslılar, Türkler’in İstanbul önlerine kadar yaklaşması üzerine Papa’ya başvurarak acele yardım istediler. İstanbul’un düşmesi hâlinde Türk ilerlemesini hiçbir kuvvetin durduramayacağını ve Avrupa’nın da büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacağını bildirdiler.

 

Ekonomik Sebepler

 

O zamanki ticaret yolları olan ipek ve baharat yollarını ellerinde bulunduran Türk ve diğer Müslüman devletler, bu sayede çok zengin olmuşlardı. Halbuki Avrupa, yokluk içinde, köylüler aç, halk yoksul ve soyluların birçoğu işsiz durumda idi. Kendilerine gerekli olan malların bolluğunu, İslâm ülkelerinin zenginliğini, halkının refahını görüp ülkelerinde daha da abartarak anlatıyorlardı. Bunları duyan Avrupalı halk da buraları ele geçirmenin yollarını aramaya başlamıştı. Bunlara senyör ve şövalyelerin macera arzuları da eklenince, seferlerin düzenlenmesi kaçınılmaz oldu.

 

Ben bir madde daha ekliyorum.

 

ANADOLU'YU HIRİSTİYAN ETMEK  İSTEMELERİ

 

Bunu yapılan 9 haçlı seferinde gerceklestiremeyince,

 

Avrupa son kozunu oynadı.

 

Modern ve dijital teknoloji ile  birlikte  evimize tek kişilik Haçlı ordusunu soktu. Bütün Kanallar ve ysayılara büyük  paralar vererek, buralarda kendi dogmatik ve emperyalist düşüncelerini, sapkinize

 

( bu benim tabirim) ederek, Türk Örf ,adet, inanç ve din degerlerinden koparmak anadoluyu  Hıristiyan etmek.

 

Zamanın baş  pikopozunun sözünü  hatırlayın,

 

''Türkler hiristiiyan  olmaz. Bunu unutun fakat onları bizim gibi yasanti ve hayat verebiliriz. Müslüman  olurlar  fakat müslüman  gibi yasamazlar.''

 

İşte size tekrar kişilik Haçlı seferi...

 

Uyanık olmak gerek ve bu teknolojiyi islam Birliği için kullanmak  gerek.

 

Saygilarimla....

 
Etiketler: Tek, Kişilik, Haçlı, Seferi,
Yorumlar
Haber Yazılımı