Haber Detayı
30 Ocak 2021 - Cumartesi 09:57
 
Dr. Cengiz Yavilioğlu Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı oldu
EKONOMİ Haberi
Dr. Cengiz Yavilioğlu Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı oldu

Erzurumsonhaber / Erzurum - Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş görevden alındı ve yerine  Cengiz Yavilioğlu atandı. 

 

DR. CENGİZ YAVİLİOĞLU KİMDİR?

 

Cengiz Yavilioğlu, 20 Ağustos 1970'te Erzurum Çat'ta doğdu. Babasının adı Fikret, annesinin adı Yurdagül'dür.

 

Ekonomist Dr.; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı. Doktorasını Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde tamamladı.

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında Finansman ve Fon Yönetimi Daire Başkanı olarak göreve başladı. Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ, TEDAŞ Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ, Karadeniz Bakır İşletmeleri AŞ ve Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'nin Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Başkanlıklarını yaptı. Güvenlik Bilimleri Fakültesi ve Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. İngiltere Regent's Collage Ekonomi Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak bulundu. Yayınlanmış kitapları ve makaleleri bulunmaktadır.

 

AK PARTİ Ekonomi İşleri Başkan Yard. 2015-2018 Maliye Bakan Yardımcısı 24.Dönem AK PARTİ Erzurum Milletvekiliği yapan Yavilioğlu,

 

İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dr., Cengiz, Yavilioğlu, Hazine, ve, Maliye, Bakanlığı, Bakan, Yardımcısı, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı